Beşir Atalay'dan AKP kongresi açıklaması

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Beşir Atalay, AKP 5. Olağan Büyük Kongresi'ne ilişkin, tek liste ve tek adayla kongreye gidileceğini ifade etti.
AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Beşir Atalay, AKP'nin 5. Olağan Büyük Kongresi'nin yapılacağı Arena Spor Salonu'nda, kongre hazırlıkları hakkında bilgi verdi. Sözlerine son günlerde terör olaylarında hayatını kaybeden vatandaşları ve şehitleri minnetle anarak başlayan Atalay, "Ailelerin acılarını paylaşıyoruz. Terörü lanetliyoruz. Rabbim ailelerine sabır versin" dileğinde bulundu. 

Terör olaylarını bahane ederek, Hürriyet, ATV ve Sabah gibi medya kuruluşları ve parti binalarına yönelik saldırıları kınayan Atalay, "Bunların hiçbirini onaylamıyoruz. Gerekçesi ne olursa olsun şiddetin hiçbir türünü biz tasvip etmiyoruz. Ortada yanlışlık varsa, şikayet edilecek hususlar varsa bunların yeri, merci hukuktur, hukuk kurumlarıdır. Hiç kimse kendini yargı yerine koymasın ve bunlar aslında terör örgütünün, terörün de amacına hizmet eder" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin zorlu bir dönemden geçtiği bir süreçte AKP'nin kongresini zamanında yapacaklarını belirten Atalay, "Her şeyin en iyisi zamanında yapılanıdır. Biz de kongremizde bir erteleme yapmadık, bu olağan kongremizin zamanıydı ve kongremizi bu seçime doğru giderken bu süreç içerisinde yapacağız" ifadesini kullandı.

40 BİN KİŞİ KATILACAK

Basın mensuplarının çalışacakları alanların titizlikle hazırlandığını, tüm ihtiyaçların düşünüldüğünü anlatan Atalay, delegelerin oturma düzeninin de kademeli olarak kürsüyü rahat görebilecekleri şekilde dizayn edildiğini kaydetti. 

Kongreye yaklaşık 40 bin kişinin katılmasını planladıklarını söyleyen Atalay, "Bunun yaklaşık 12 bini bu salon içinde olacak, geri kalanı salon dışında olacak. Ülkemizin her köşesinden 81 ilden bin 71 otobüs kalkacak ve inşallah yarın burada Ankara'da olacak" dedi. 

Beşir Atalay, 345'i tabi, bin 100'ü seçilmiş toplam bin 445 delegenin kongreye katılacağını bildirdi. Delege olmayan 433 eski milletvekili, 16 bakan yardımcısı, 30 başkan yardımcısı, 25 MKYK yedek üyesi, 63 kurucu il başkanı ve 687 eski il ve ilçe başkanının kongreye katılacağını belirten Atalay, "Bütün kadroların buluştuğu bir kongre olacak" ifadesini kullandı. 

SİYASİ PARTİLERE DAVETİYE

CHP, MHP, HDP, DSP, ANAP, DP, Saadet Partisi, BBP, DYP, Hüda Par, Çoğulcu Demokrat Partisi'nin davet edildiğini söyleyen Atalay, engelli vatandaşlar için özel tedbirlerin alındığına dikkati çekti. Atalay, görme engelli vatandaşlar için özel davetiye ve yaka kartları hazırlandığını kaydetti. 

800 BASIN MENSUBU TAKİP EDECEK

Atalay, AKP'nin 5. Olağan Büyük Kongresi'ni 50 ulusal, 20 uluslararası basın kuruluşunun temsilcileri ile genel yayın yönetmenleri, temsilciler, köşe yazarları, muhabirler ve teknik personel olmak üzere 800'e yakın basın mensubunun takip edeceğini ifade etti. Yayınların rahat olması için kabinler oluşturulduğunu belirten Atalay, basının rahat ve güvenliği için her ayrıntıyı düşündüklerini vurguladı.  

DELEGELERE TABLET

Bütün delegelere birer tablet dağıtılacağını beliren Atalay, 2002'den başlayarak tüm seçim beyannameleri dokümanların bu tabletlerin içinde olacağını söyledi. Sessiz Devrim kitabını yenilediklerini ifade eden Atalay, 2002'den başlayarak 2014 sonuna kadar demokratik reformlar olarak hangi adımların atıldığına bu kitapta yer verdiklerini belirtti. "AK Parti'nin tarihini bir demokrasi mücadelesi tarihi olarak hep nitelendiririm" diyen Atalay, "Bunu bugünkü kuşaklara anlatmak gerekiyor. Bir eski Türkiye vardı 2002 öncesi... Yasakların, korkuların, tabuların olduğu. Biz onları yok etmek için bugüne kadar uğraştık. Hangi anayasa değişiklikleri, hangi yasalar, hangi uygulamalar bunların bir hikayesidir bu. Delegelerin çantasına da bunu koymuş oluyoruz" ifadelerini kullandı. 

AKP kadrolarının yola "Erdemliler hareketi" olarak çıktığına işaret eden Atalay, "O erdemliler hareketinin öncülerinin hepsini buradan minnetle selamlıyorum. Onlara teşekkür ediyoruz. Onları bu vesileyle kongrede anmış olacağız. AK Parti bir kadro hareketidir, bir ekip hareketidir ve o ekibe biz erdemliler demiştik. O vesileyle bunu gençlerimize tekrar anlatmış olacağız" diye konuştu. 

Türkiye Bülteni dergisinin AKP'nin tek resmi yayın organı olduğuna işaret eden Atalay, "Bu dergi partimizin bir envanteridir. Ne olup bittiğini, partimizin de hikayesini oradan alabilirsiniz. Onu bir kongre özel sayısı olarak hazırladık. Yine hem partimizin öyküsünü hem de önemli birçok konuyu ve sadece delegelere değil, katılacak bütün konuklara yetecek kadar kırk bin, elli bin baskısı yapıldı" değerlendirmesinde bulundu.

YABANCI KONUKLAR İÇİN İNGİLİZCE BROŞÜR

Derginin içine İngilizce bir ek koyacaklarını dile getiren Atalay, "Buraya katılan yabancı konuklara AK Parti'yi anlatıyor. Kuruluşu, bugüne kadarki öyküsü ve genel olarak 14 yılda AK Parti'nin yaptıklarını" dedi.

Kongrede partilerinin gençlik ve kadın kollarının çok aktif rol aldıklarını dile getiren Atalay, Türkiye'nin her ilinden on bin gençlik kolları üyesinin 225 otobüsle yarın Ankara'ya geleceğini bildirdi. 16 bin kadın kolları üyesinin de Türkiye'nin her köşesinden kongreye katılacağını anlattı. 

Kongre gündeminde, genel başkan, Merkez Karar ve Yürütme Kurulu (MKYK), disiplin ve hakem kurulu üyeliklerine seçim yapılacağını belirten Atalay, tüzük değişikliği bulunduğunu dile getirdi. 

Kongre ile seçim startının da verileceğini vurgulayan Atalay, şöyle devam etti:

"Genel başkanımız açılış konuşmasında seçimin de ilk startını vermiş olacak. Yani seçime doğru giden bir kongre. Biliyorsunuz bu kongreden sonra ayın 18'inde aday listeleri Yüksek Seçim Kurulu'na teslim edilecek. Bizim bu kongremiz aynı zamanda bir seçim startı. İnşallah buradaki coşkuyla buradaki yoğunlaşan bilinçle bütün teşkilatlarımız, delegelerimiz Türkiye'nin her köşesine yayılacaklar. Ondan sonra da 1 Kasım seçiminin çalışması başlayacak. İnşallah kongremiz ülkemiz, partimiz için hayırlı olsun."

ABDULLAH GÜL KATILMAYACAK

Atalay, açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

HDP'li yetkililerin AKP'den kendilerine kongre davetiyesi gelmediğine ilişkin açıklamalarının hatırlatılması üzerine Atalay, "Bu süreçlerde gecikmeler olabilir. Ben buraya gelmeden davetiyelerin bütün partilere gönderildiğini teyit ettim. Kendileriyle de görüşüldü, belki bazılarında gecikme olabilir ama biz HDP de dahil 11 partiye davetiye gönderdik. Katılıp katılmamak onların kendi takdirleri" değerlendirmesinde bulundu. 

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün kongreye katılıp katılmayacağına ilişkin soruya Atalay, "Sayın 11. Cumhurbaşkanımız, partimizin erdemliler hareketinin en önemli öncülerinden birisi olan Abdullah Gül Beye bizzat Başbakanımız, Genel Başkanımız telefonla sözlü olarak davetini iletti ama kendisi katılamayacaklar onu da iletmiş oldular. Tabi mesajla ilgili bir şey söylemem mümkün değil" yanıtını verdi.

"TEK ADAY, TEK LİSTEYLE KONGREYE GİDİYORUZ"

Atalay, tek liste ve tek adayla kongreye gidileceğini ifade etti.

Tüzük değişikliğinin yalnızca üç dönem kuralı ile ilgili olup olmadığına ilişkin soruya Atalay, "Bir tüzük komisyonu kuruldu, arkadaşlarımız çalışıyorlar. Bildiğim kadarıyla Genel Başkanımız Başbakanımızın tüzük komisyonundaki arkadaşlarla toplantısı var. Üç dönem meselesi dışında birkaç konu daha olacak ama onu yarın görmek lazım çünkü ben komisyonun çalışmasının nihai durumunu henüz bilmiyorum. Şunu söyleyebilirim, belki yeni birimlerin ihdası söz konusu olacak. Yarın sürprizimiz olacak" karşılığını verdi. 

Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın liste hazırlığı iddiası ile ilgili olarak da Atalay,"Benim burada kongre ile ilgili söyleyeceğim, biz büyük bir hazırlık içinde gidiyoruz, ben dedikodularla spekülasyonlarla tabi cevap veremem. Yarın birlik ve bütünlük içinde tek genel başkan adayımız ve tek MKYK listesiyle bir kongre yapacağız" dedi. 

"ŞU ANDA SAYIN BAHÇELİ'NİN YAPTIĞI TAM BİR PROVOKATÖRLÜKTÜR"

MHP'nin, Çözüm Süreci'nin aktörleriyle ilgili yargıya başvurmasına Atalay, "Türkiye bir hukuk devleti, herkes kendince gerekli gördüğü durumlarda yargıya başvurur ona bir şey demem ama bununla ilgili esas söylemek istediğim şudur; son günlerde Milliyetçi Hareket Partisi'nin Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli üç beş konuşmasında benim ismimi zikrediyor. Onun farkındayım, hedef gösteriyor. Bu tam anlamıyla bir provokasyondur. Şu anda Sayın Bahçeli'nin yaptığı tam bir provokatörlüktür. Sadece bunu söylüyorum. Yoksa dava, hukuka gitme hepsi normal, herkes birileriyle ilgili oturur başvurular yapabilir"değerlendirmesinde bulundu. 

Beşir Atalay, kongreye bazı basın kuruluşlarının akredite edilmediğini ifade etti.

Kongrede güvenlik konusunda her tedbirin alındığını söyleyen Atalay, bir endişelerinin bulunmadığını söyledi.

"HER TEDBİR ALINACAKTIR"

Atalay, şehitlerin anısına saygı gereği kongrede seçim müziği dışında herhangi bir müzik ve eğlence programının yer almayacağını söyledi.

Cizre'de yaşanan gelişmelerle ilgili olarak da Atalay, "Dün İçişleri Bakanımız detaylı bilgi verdi. Ona ekleyecek bir şey yok. Hukukun içinde ülkemizin her köşesinin devletin denetiminde ve güvenli bir şekilde yaşanması için her şey yapılıyor ve yapılacak. Bu tür sokağa çıkma yasakları normaldir, her tedbir alınacaktır. Devlet çok kararlı bütün bu konularda sonuna kadar atılması gereken adımları atıyor ve atacak"değerlendirmesini yaptı.

  :

  :

  :

  :

  "Beşir Atalay'dan AKP kongresi açıklaması" hakkında Tweetler

  DİĞER POLİTİKA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete