CHP'li Tanrıkulu'ndan flaş hamle!

Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Davutoğlu’na, son 30 gün içerisinde Güneydoğu illerinde güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucunda hayatını kaybeden kişi sayısı ve yaralanan kişi sayısı ile ilgili TBMM’ye önergede bulundu.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Güneydoğu illerinde çıkan olaylarda güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucunda hayatını kaybeden kişi sayısı ve yaralanan kişi sayısı ile ilgili yazılı olarak soru önergesinde bulundu.

Tanrıkulu, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde devam eden olaylarda güvenlik güçlerinin temel insan haklarına aykırı uygulamalar yaptığı ve asayişi sağlamak gerekçesiyle hukuk dışına çıktıkları kamuoyuna yansıdığını söyledi.

Tanrıkulu, Yüksekova İlçesinde, güvenlik güçlerinin bir şantiyede çalışmakta olan işçileri ters kelepçelemek suretiyle yere yatırdığı iddiaları basına yansıdığı gerekçesiyle TBMM’ye soru önergesinde bulundu.

Tanrıkulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun cevaplaması talebiyle şu soruların cevaplanmasını istedi:

“Yüksekova ilçesinde, güvenlik güçlerinin bir şantiyede çalışmakta olan işçileri ters kelepçelemek suretiyle yere yatırdığı iddiası doğru mudur?

İddia doğru ise, konu ile ilgili inceleme başlatılmış mıdır ya da başlatılacak mıdır?

Yaşanan bu olaylarda güvenlik güçleri talimatı kim ya da kimlerden almıştır. Uygulanan bu yöntemler toplumda infial yaratmamakta mıdır?

Bu ihlallerde bulunanlar hakkında şu ana dek herhangi bir işlem yapılmış mıdır? Yapılmışsa, bu işlemler nelerdir?

Açıkça hukuk dışına çıkan ve insan haklarını ihlal eden bu kamu görevlileri halen görevlerini sürdürmekte midir?

Son 30 gün içerisinde Güneydoğu illerimizde çıkan olaylarda güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucunda hayatını kaybeden kişi sayısı ve yaralanan kişi sayısı nedir?

Bu olayların ardından Yüksekova’da boşaltılan yerleşim yeri sayısı kaçtır? Bunlar hangileridir?

Son 30 günde Yüksekova’dan zorunlu göç eden kişi sayısı nedir?

Son 30 günde Güneydoğu illerimizde kayıtlara geçen insan hakları ihlali sayısı kaçtır?”

  :

  :

  :

  :

  "CHP'li Tanrıkulu'ndan flaş hamle!" hakkında Tweetler

  DİĞER POLİTİKA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete