Gürsel Tekin: 'Bu kadarını da yapmazlar dedim yaptılar'

Gürsel Tekin, CHP İstanbul İl Başkanlığı’nda basın toplantısı düzenledi.
CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, AKP’nin iktidarda kaldığı süre içerisinde deprem gibi felaketler için ayrılmış kamuya ait arazilerin satılarak yok edildiğini söyledi.

Tekin, “O büyük alanların tamamını ranta çevirdiler, ufacık bir yer orası. Deprem toplama alanlarını şimdi bu şirkete devrediyorlar. Yetti mi bunlar? E yetmedi. En son neresi kaldı? Allah’ın evi. Buyurun cami alanı.” dedi.

Gürsel Tekin, CHP İstanbul İl Başkanlığı’nda basın toplantısı düzenledi. Hükümetin dış politikasını eleştiren Tekin, “İçerisi yangın yerine dönmüş, dış politikada adeta kevgire dönmüş. Toprak bütünlüğümüzün bile tehlikede olduğu bir dönemdeyiz. Düşünebiliyor musunuz? Bir ülke düşünün, hırsızları yolsuzlukları tespit edip yakaladıkları için insanların içeride olduğu, gazetecilerin olumsuzlukları, yolsuzlukları yazdıkları için cezaevlerinde olduğu bir Türkiye manzarasıyla karşı karşıyayız. Her şeyin serbest olduğu, hırsızlığın, yolsuzluğun, arsızlığın serbest olduğu bir Türkiye manzarasıyla karşı karşıyayız.” dedi.

‘KAMU ALANLARINI İMAR A.Ş’YE DEVREDECEKLERMİŞ’

Kamuya ait arazilerin İmar A.Ş adlı bir şirkete devredileceğini vurgulayan Gürsel Tekin, “Bu talanlar olunca elinizde ne kalacak? İmar A.Ş diye bir şirketleri var. İmar A.Ş’yi güçlendireceklermiş sözde bu şirketle kentsel dönüşüm, şehrin dönüşümünü sağlayacaklarmış. Bu şirketin güçlenebilmesi için birçok kamu arsalarına ihtiyaç varmış. Belediye hizmet alanını şirkete devredecek ve şirketi güçlü bir hale getireceklermiş. Aklınıza gelebilecek tüm kamu alanları. O büyük alanların tamamını ranta çevirdiler, ufacık bir yer olası deprem toplama alanlarını onu bırakmışlar onu da şimdi bu şirkete devrediyorlar. Yetti mi bunlar? E yetmedi. En son neresi kaldı? Allah’ın evi. Buyurun cami alanı. Sayın Topbaş, ey AKP yöneticileri, Allah aşkına kamera şakası gibi. Bunu herkes yapar da hani siz din iman sahibisiniz! Şimdi hepiniz koşa koşa Cuma namazına gideceksiniz. Allah’ın huzurunda ne diyeceksiniz? Onu çok merak ediyorum. Sayın diyanet işleri başkanı size sesleniyorum. Bu malınıza mülkünüze sahip çıkacak mısınız çıkmayacak mısınız? İstanbul il başkanı olduğum dönemde bir tanesi de bizim kendi bölgemiz olan Kadıköy’de arkadaşlar bana plan değişikliğini getirdiklerinde dediler ki bu cami alanını kaldırıyorlar. Dedim yapmazlar bu kadarını da tamam rant şu bu ama bu kadarını da yapmazlar. Vallahi yaptılar. Cami alanını kaldırdılar rezidans yaptılar.” ifadelerini kullandı.

‘KİRLİ MEDYANIN MALİ KAYNAKLARININ TEK TEK AÇIKLAYABİLİRİM’

Şehrin kamuya ait tüm arazilerinin adeta eş, dost, akrabaya peşkeş çekildiğini söyleyen Tekin, “Daha önce İstanbul’la ilgili bir şehrin nasıl talan edildiğini, bir şehrin parsel parsel çocuklara, damatlara, eşlere, siyasetçilere nasıl peşkeş çekildiğinin bir fotoğrafıdır bu. 2011 yılında 17-25 Aralık manzarasından önce 100 milyar doların nasıl talan edildiğini, nasıl rantçılara peşkeş çekildiğinin belgeleri ve fotoğraflarıdır. Bütün bu yolsuzlukları, olumsuzlukları ortaya koyarken hiç kimse rahatsız olmadı. Özellikle İzmir’de kirli gazetelerin mali durumlarıyla ilgili çok ciddi belgeler, bilgiler olduğunu biliyorsunuz. Vay ben miyim kirli gazete diye toptan bir saldırıya geçtiler. Medya özgürlüğünü sonuna kadar savunuruz hiç kimse merak etmesin. Özgürlükler için çok bedel ödemiş bir siyasi partinin genel sekreteriyim. Ne dediğimi bilirim. Ama çok merak edenler varsa kendi kanallarına hangi kanala davet ederlerse etsinler kirli medyanın mali kaynaklarının nereden kaynaklandığını tek tek açıklayabilirim. Cesur bir gazeteci, televizyoncu varsa gelsinler bütün belgelerini.. şu haritaya baktığınızda kaç gazete patronunun İstanbul’un değerlerine el konulduğunu göreceksiniz. Dün bir bakan beni eleştirmiş. Sayın bakan beni eleştireceğinize 650 milyon dolar toplayan bakanınıza sorsanıza sayın Yıldırım, siz Kızılay için mi bu 650 milyon doları topladınız. Nerede bu para? Bu parayla gazete, televizyon kuracaksınız insanlara hakaret, şantaj ve insanları sindirmeye çalışacaksınız. Gücünüz yetmeyecek buna merak etmeyin. Bir gün doğrular kazanacaktır. Ve bir gün bu kirliliğe, bu yolsuzluğa bulaşmış kim olursa olsun bunun hesabını verecektir. Böyle bir teknoloji olduğu sürece hafızaları silemezsiniz.” diye konuştu.

‘DEPREM ANINDA KULLANILMASI İÇİN AYRILAN ARAZİLER RANTA AÇILDI, BİR TANE BİLE KALMADI’

Bülent Ecevit döneminde deprem ve kentsel dönüşüm olduğunda kullanılması için ayrılan kamu arazilerinin tamamının rant için kullanıldığını belirten Tekin, “Sayın Ecevit döneminde büyükşehirlere ait kamuya ait arazilerde olası bir deprem olduğunda yada bir kentsel dönüşüm olduğunda kullanılması için ayrılmıştı. Ve deprem dönüşümü olarak kullanılacaktı. Şu anda en azından bizim yaşadığımız İstanbul’da tek bir yer kalmamıştır. Ey İstanbullular yarın araçlarınızla yürüyemeyecek duruma gelebilirsiniz.” şeklinde konuştu.

‘DÜNYANIN NERESİNE GİDERSENİZ GİDİN 200 TANE AVM OLAN BİR ŞEHİR GÖREMEZSİNİZ’

İki yüz AVM’nin bulunduğu İstanbul’da trafik sorununun çözülmesinin imkansız olduğunu söyleyen Gürsel Tekin, “Dünyanın neresine giderseniz gidin, Afrika’sından Avrupası’na kadar hiçbir şehirde hele 3 bin yıllık tarihi bir şehirde 2 yüz tane AVM göremezsiniz. 2 yüz tane AVM’nin olduğu şehirde trafik sorununu çözemezsiniz. Hani demişler ya bütün ortaklıklar bozulur suç ortaklığını bozamazsınız. Maalesef suç ortaklığı haline dönüştürüldü. Herkesi bu pisliğin içine bulaştırdılar.” diye konuştu.

Bir gazetecinin İstanbul il başkanlığına kimin getirileceğiyle ilgili sorusuna Gürsel Tekin şöyle cevap verdi: “Türkiye’de demokrasi özlemi olan tek siyasi parti Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Türkiye’de siyasi partilerde tayinli olduğu için Cumhuriyet Halk Partisi’nde son derece görkemli bir kongre olacak. Bütün arkadaşlarıma başarılar diliyorum. Babalar çocuklarını ayırmaz. Bütün kardeşlerimiz bizim için hepsi eşittir. Pazartesi günü kim kazanırsa hep beraber kol kola girip Türkiye’nin bu sıkıntıları karşısında mücadele edeceğiz.”

  :

  :

  :

  :

  "Gürsel Tekin: 'Bu kadarını da yapmazlar dedim yaptılar'" hakkında Tweetler

  DİĞER POLİTİKA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete