Gürsel Tekin, özel yetkili yönetici mi?

”CHP Genel Merkezi'nde özel yetkili yöneticiler mi var?"
KARŞI GAZETE | ANKARA

”DELEGE HESABI DEĞİL, TÜRKİYE HESABI YAPALIM”

CHP Genel Başkan adayı ve İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, kurultay tarihine ilişkin bir Parti Meclisi (PM) kararı olmamasına rağmen,  Meclis kulisinde gazetecilere tarih veren Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'e tepki gösterdi.

Kurultay tarihinin parti organlarında konuşulmadan açıklanmasının yeni bir gerilim oluşturduğuna dikkat çeken Balbay, "CHP Merkez Yönetim Kurulu’nda özel yetkili yöneticiler mi var acaba?" diye sordu.

Delege hesabı yapılmadan bir kurultaya gidilmesi gerektiğini vurgulayan Balbay, şöyle konuştu:

"OLAĞAN-OLAĞANÜSTÜ TARTIŞMASI HUKUKSAL KARMAŞA DOĞURMAMALI"

“CHP kamuoyunda kurultaylar partisi diye anılıyor. Bunun başlıca nedeni 2 yılda bir yapılması gereken olağan kurultayın ötelenmesi ve zaman sınırının sonuna kadar zorlanmasıdır. Şimdi de 4 yıla yakın bir aradan sonra olağan kurultay hazırlığı içindeyiz.

Ancak bazı arkadaşlarımız, bu kadar uzun aradan sonra mevcut yönetimin mevcut delegelerimizin önüne çıkması gerektiği düşüncesinden hareket ederek, olağanüstü kurultay istediler. Bunun önüne geçmek için de olağan kurultay tarihi açıklanıyor. 16-17 Ocak 2016 olarak açıklanan tarihin kesin olup olmadığına ilişkin de endişeler var

Böylesine karşılıklı hesaplara dayalı bir olağan-olağanüstü kurultay tartışmasının akla kayyumu getirmesi işin ucunun nerelere kadar varabileceğini göstermesi bakımından talihsiz bir durumdur.”

Genel Başkan adaylığı kararını eski-yeni delege hesabı yapmadan aldığını vurgulayan Balbay, “zaten bu ortamda yapmamız gereken delege hesabı değil, Türkiye hesabıdır. AKP, karşısında hiçbir engel yokmuş gibi önümüzdeki dönemi istediği gibi şekillendirme gayreti içinde.

Bize oy veren yurttaşların temel beklentisi, öncelikle iyi bir ana muhalefettir. Ancak biz sadece olağan-olağanüstü tartışmasıyla haber olduğumuz için kamuoyunda CHP’lilerin tek derdi CHP’dir algısı yaratıyoruz” dedi.

Balbay 1 Kasım’dan sonra yaptığı değerlendirmede kurultay süreci için 3 ilke ortaya koyduğunu anımsatarak şöyle devam etti:

“Birincisi kırıp dökmeyelim, ikincisi işin doğasını zorlamayalım, üçüncüsü siyasi rakiplerimize malzeme veremeyelim, demiştik. Bunu olası kimi gerilimlerin öne çıkabileceği kaygısıyla yapmıştık. Bu üç öneriyi bir kez daha anımsatıp, herkese buna göre hareket etmeyi öneriyorum. Taban gelişmeleri çok dikkatli izliyor. İlçe kongrelerinden çıkan sonuçlar da bunu gösteriyor.”

CHP Parti Meclisi'nin 25.11.2015 çarşamba günü toplanması ve kurultay tarihine ilişkin kararı alması bekleniyor.

KARSIGAZETE.COM.TR

  :

  :

  :

  :

  "Gürsel Tekin, özel yetkili yönetici mi?" hakkında Tweetler

  DİĞER POLİTİKA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete