AKP'li başkandan cami israfı eleştirisi

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı AKP'li Enver Yılmaz, ihtiyaç olmayan yerlere milyonlarca lira harcanarak yapılan çok katlı camilerin israf olduğunu savundu.
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı AKP'li Enver Yılmaz, ihtiyaç olmayan yerlere milyonlarca lira harcanarak yapılan çok katlı camilerin israf olduğunu savunarak, Ordu'da bundan sonra tek tip, yöresel mimariye uygun ucuza mal edilebilecek cami yapılması yönünde ilçe belediye başkanları ve muhtarlara çağrıda bulundu.

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından Altınordu İlçesi'nde Vali konağı yanındaki çam ağaçlarının bulunduğu sahil kesimde düzenlenen mescit dualarla bugün hizmete girdi.

Ordu'nun İkizce İlçesi'nde ki 450 yıllık çivisiz Laleli Cami'den esinlenerek 168 metrekare alan üzerine inşaa edilen 90 kişilik Altınordu sahil mescidinin çivisiz ve ahşaptan 280 bin TL'ye yapıldığını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz cami israfına dikkat çekti.

Ordu'nun bir ilçesinde cemaati az olan yerde çok katlı cami yapıldığını, 2.5 milyon TL harcanan caminin tamamlanması için 1 milyon TL'ye daha ihtiyaç duyulduğunu, kendisinden de yardım talebinde bulunulduğunu belirtti.

Başkan Yılmaz, bu örnekle cami israfına dikkat çekip ilçe belediye başkanları ve mahalle muhtarlarına tek tip ahşap cami için çağrı yaptı.

"YER GÖSTERİN DERHAL YAPALIM"

Belediyeye yer gösterilmesi halinde hizmete açtıkları mescit gibi ihtiyaca yönelik tek tip camiler yapabileceklerini  belirten Yılmaz şöyle konuştu:  "Bizim bir ilçemiz, ilçesini vermeyeyim deşifre olmasınlar. 'Bana yardım eder misin' diye talepte bulunuyorlar. Ben de diyorum ki 'kaç kişilik cemaati', 'Çok kalabalık efendim' diyorlar. 'Cuma'da kaç kişi gelir' diyorum. 'En az 30 kişi geliyor'. Şurada 90 kişi aynı anda namaz kılabilecek mahiyette, tamamı ahşap yöremizin mimarisine uygun bir şekilde yapılmış. Buradan bütün mahalle muhtarlarımıza, özellikle belediye başkanlarımıza sesleniyorum. Yerini gösterin şu cami konusunda da tek tip, bölgemizin mimarisine uygun ne kadar proje varsa bunun gibi uygulamaya gayret gösterelim. Bu bizim milli eserimiz, değerimiz. Bu değeri hem yaşatalım, hem koruyalım, hem de yapımı konusunda bundan sonra diğer mahallelere, ilçelere örnek olalım. Bize yerini gösterin yeni Diyanet'e ek kadro ve gerektirmeyecek maliyette ise biz derhal yapalım."

Daha sonra dualarla ibadete açılan mescitte açılışa katılanlar toplu öğle namazını kıldı. Öğle namazını açılışa katılan İl Müftüsü Mustafa Kolukısaoğlu kıldırdı.

Kaynak: DHA

  :

  :

  :

  :

  "AKP'li başkandan cami israfı eleştirisi" hakkında Tweetler

  DİĞER POLİTİKA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete