Kılıçdaroğlu: Öğretmenler fişleniyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle mesaj yayımladı.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle yayımladığı mesajında, AK Parti hükümetinin politikaları nedeniyle yüzbinlerce öğretmenin öğrencisiz, binlerce öğrencinin öğretmensiz kaldığını belirterek, “Eğitim bekleyen çocuklarımız hak ettikleri nitelikte bir eğitimden mahrum kalıyor. Öğretmenlerin ve eğitim sisteminin içinde bulunduğu bu acı tablo kader değildir. Geleceğe güçlü bir şekilde hazırlanmak, Türkiye’yi dünyada hak ettiği yere getirmek için bu tabloyu değiştirmek zorundayız” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Atatürk’ün, “Dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en özverili ve saygıdeğer unsurlarıdır” diyerek öğretmenlere duyduğu saygıyı ifade ettiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Başöğretmenlik sıfatını kabul ettiği günün öğretmenlerimize ithaf edilmesi, öğretmenlerimize verdiğimiz büyük önemin göstergesidir. Geleceğimizi belirleyen en önemli unsur eğitimdir. Demokrasimizin geleceği, toplumsal hoşgörünün yerleşmesi, ekonomimizin bilgi ekonomisine geçerek dünya ile rekabet edebilmesi için eğitim sistemi hayati bir öneme sahiptir. Türkiye’nin dünyada hak ettiği yeri alması, insani gelişmişlik sıralamasında ilk 20 ülke arasına girmesi, birinci sınıf bir demokrasi ile kalkınması ve gelişmesi ancak eğitim ile mümkündür” dedi.

-“12 YILDA 13 KEZ DEĞİŞEN EĞİTİM SİSTEMİNDE YETERSİZ”-

Eğitim sisteminin kendilerini büyük hedeflere ulaştıracak seviyede olmadığını kaydeden Kılıçdaroğlu, “Öğretmenlerimiz de hak ettikleri bir şekilde yaşamıyor. Öğrencilerimiz son 12 yılda 13 kez değişen eğitim sisteminde yetersiz bir eğitim alırken, öğretmenlerimiz de maddi ve manevi olarak zor koşullarla mücadele ediyor. Yapılan son araştırmalara göre öğretmenlerimizin büyük bir bölümü, mesleğinden elde ettiği gelirle geçinemiyor; çocuklarının gıda, kıyafet, eğitim ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Türkiye’de öğretmenler Avrupalı meslektaşlarından daha fazla çalışıyor ancak çok daha az kazanıyor. Bunun yanı sıra öğretmenler siyasi görüşleri veya dini inançları nedeniyle fişleniyor, baskı ile karşılaşıyor ve mesleklerini gerektiği gibi yapamaz hale getiriliyor” ifadelerini kullandı.

-“BU TABLOYU DEĞİŞTİRMEK ZORUNDAYIZ”-

AK Parti hükümetinin politikaları nedeniyle yüzbinlerce öğretmenin öğrencisiz, binlerce öğrencinin öğretmensiz kaldığını savunan Kılıçdaroğlu, “Eğitim bekleyen çocuklarımız hak ettikleri nitelikte bir eğitimden mahrum kalıyor. Öğretmenlerin ve eğitim sisteminin içinde bulunduğu bu acı tablo kader değildir. Geleceğe güçlü bir şekilde hazırlanmak, Türkiye’yi dünyada hak ettiği yere getirmek için bu tabloyu değiştirmek zorundayız. Büyük Atatürk ‘Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da milleti esaret ve sefalete terk eder’ diyor. Şanlı, yüksek bir millet olarak gelecekte var olmak için öğretmenlerimizin olanaklarını arttırmalı, çağdaş, akılcı bir eğitim sistemi kurmalıyız. Bu duygularla, Cumhuriyeti koruyacak ve yaşatacak nesiller yetiştirmek için mücadele eden tüm öğretmenlerimize başarılar diliyor, öğretmenler gününü kutluyor, atanamayan öğretmenlerimizin bir an önce öğrencilerine kavuşmasını temenni ediyorum” mesajını yayımladı. 

  :

  :

  :

  :

  "Kılıçdaroğlu: Öğretmenler fişleniyor" hakkında Tweetler

  DİĞER POLİTİKA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete