Günün Videosu

Van’da bomba yüklü kamyonet!

Güvenlik güçlerince durdurulan bomba yüklü kamyonet boş bir alana çekilerek imha edildi. Patlama sesi kilometrelerce ötedeki Erciş'ten bile duyuldu.
Erciş- Patnos Karayolu’nda bir kamyonet, 7′inci kilometrede bulunan Nişancı Köyü yakınlarında sabaha karşı saat 03.00′de kapan atılarak durduruldu. Karayolu araç trafiğine kapatılıp çevrede geniş önlem alındı. Patlayıcı dolyu kamyonet saat 15:00 sıralarında kontrollü bir şekilde patlatılarak imha edildi.

Güvenlik önlemleri ile tamaman kapatılan bölgeye kimse yaklaştırılmazken, bomba yüklü kamyonet ile Kocapınar Jandarma Karakolu arasında ise yaklaşık 3 kilometrelik bir mesafenin bulunduğu belirtildi. Kamyonetin, güvenlik güçleri tarafından önceden takibe alındığı öğrenildi.

Takip edilerek durdurulan kamyonetin etrafı güvenlik çemberine alındı.

Sabaha karşı saat 03.00′de yakalanan aracın daha önce takipte olduğu ve kapan atılarak durdurulduğu belirtildi.  Aracın içerisinde ise 24 sanayi tüpü bulunduğu, bu tüplerin de patlayıcı ile güçlendirildiği kaydedildi.VALİLİK BOMBA İDDİALARINI DOĞRULADI

Van Valiliği jandarma ekipleri tarafından ele geçirilen bombalı araçla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, İl Jandarma Komutanlığı’nın yürüttüğü istihbari çalışmalar sonucu bomba yüklü kamyonetin ele geçirildiği belirtilerek şöyle denildi: “İl Jandarma Komutanlığımızca yürütülen istihbari çalışmalar neticesinde, bölücü terör örgütüne müzahir şahıslar tarafından bombalı araç eyleminde kullanılmak üzere plakasız, kırmızı renkli bir kamyonetin hazırlandığı tespit edilmiştir.”

Açıklamada şunlar kaydedildi; “Söz konusu araç, 20.04.2016 günü, Erciş – Patnos Karayolu üzerinde Erciş İlçe Jandarma Komutanlığı’na bağlı unsurlar tarafından durdurulmak istenmiş, dur ihtarına uymayarak kaçmaya çalıştığı sırada yola atılan lastik patlatan ile durdurulmuştur. Araç sürücüsü şahsın, araçta bomba yüklü olduğunu beyan etmesi üzerine, Erciş – Patnos Karayolu trafiğe kapatılarak, uzman ekipler tarafından gerekli imha çalışması ve bahse konu eylem girişimiyle ilgili şahısların yakalanması için operasyon başlatılmıştır. Araçta yapılan incelemede, başları kesilmiş ve siyah poşetle izole edilmiş vaziyette, içi patlayıcı madde ile doldurulmuş ve patlayıcı düzeneği hazırlanmış 25 adet sanayi tüpü, 25 adet jelikan (büyük bidon) içerisinde akaryakıt, amonyum nitrat ve 3 adet büyük kaya parçası ele geçirilmiştir. Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması, mevcut huzur ve güven ortamının devam ettirilmesi, devletimizin ve milletimizin her türlü terörist tehdidi ve saldırıdan korunması maksadıyla her türlü tedbir Valiliğimizce alınmaktadır.”İMHA EDİLDİ

Van Jandarma Komutanlığı’nın yürüttüğü istihbarat çalışmaları sonucu takibe alınan ve kaçmaya çalıştığı sırada yola kapan atılarak durdurulan patlayıcı yüklü kamyonet, kontrollü infilak ettirildi. İçerisinde patlayıcı düzeneği hazırlanmış 25 adet sanayi tüpü, 25 akaryakıt dolu büyük bidon, amonyum nitrat ve 3 adet büyük kaya parçası bulunan kamyonet, alınan geniş güvenlik önlemleri altında  çekici yardımıyla yoldan yaklaşık 2 kilometre uzakta arazide güvenlik için iş makineleriyle açılan çukura çekildi.

PATLAMA ERCİŞ’TEN DUYULDU

Kontrollü olarak infilak ettirilen kamyonetteki patlayıcının imha edilmesi sırasında büyük bir toz bulutu ve gürültü oluştu. Patlama sesi yaklaşık 10 kilometre uzaklıktaki Erciş ilçe merkezinden bile duyuldu.  Patlayıcı yüklü kamyonetin imha edilmesinden sonra güvenlik güçleri rahat bir nefes alırken, olay nedeniyle trafiğe kapatılan Erciş- Patnos karayolu ise yeniden ulaşıma açıldı.

Kaynak: DHA

  :

  :

  :

  :

  "Van’da bomba yüklü kamyonet!" hakkında Tweetler

  DİĞER ASAYİŞ HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete