​Google'la yeni güvenlik önlemleri geliyor

Dünyanın en çok girilen internet sitesi ve en büyük arama motoru Google, yeni bir sisteme giriş metodunu test ediyor. Yeni yöntem parola yerine, telefonunuzu nasıl kullandığınızı gözlemleyen, ‘güven bazlı’ bir giriş sistemi öngörüyor.
Google’dan Dan Kaufman, her şey yolunda giderse sistemin yıl sonundan önce bütün Android kullanıcıları için erişilebilir olacağını söyledi. Yani aynı anda onlarca şifreyi hafızanızda tutmanızı gerektiren mevcut sistem yakında tarihe karışabilir.

‘Abaküs Projesi’nin’ bir parçası olan ‘Trust API’ adlı yeni sistem, Google’ın I/O geliştirici konferansında açıklandı. Sistem Haziran ayında çeşitli büyük finans kurumlarınca denenecek.

Yeni sistem sadece kameralı akıllı telefonlarda kullanılabilecek; ‘Trust API’ size has bazı işaretleri tanımlayacak.

'GÜVEN SKORU'NA UYMAK GEREKECEK

Yüzünüz, sesiniz, nasıl yazdığınız, nasıl tıkladığınız, nasıl hareket ettiğiniz ve nerede olduğunuz bu işaretlerden bazıları olacak. Bu datalar toplanarak bir ‘güven skoru’ oluşturulacak, yeterli skor elde edildiği takdirde sisteme giriş yapılabilecek.

Bu fikrin cihazları daha güvenli kılacağı düşünülüyor, çünkü biri şifrenizi kolaylıkla ele geçirebilir. Ancak birinin özgün mimiklerini taklit etmek güç. Google, yeni giriş sisteminin farklı faktörlerin kombinasyonundan oluşmasının, parmak izi analizinden 10 kat daha güvenli olduğunu söylüyor.

Sistem çok katmanlı bir güvenliğe de izin veriyor. Örneğin banka hesabınıza girmek için yalnızca Trust API yeterli olabilir, ancak para transferi gibi işlemler için parmak izi ya da parola gibi ekstra önlemler de devreye girebilir.

Kaynak: Independent

  :

  :

  :

  :

  "​Google'la yeni güvenlik önlemleri geliyor" hakkında Tweetler

  DİĞER BİLİM & TEKNOLOJİ HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete