Uzayın turşusunu kurdular

Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ) mürettebatı, ilk kez uzayda yetiştirilen lahananın tadına bakacak.
Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ) mürettebatı, ilk kez uzayda yetiştirilen lahananın tadına bakacak.

Uzay istasyonunda 44'üncü keşif görevini yürüten astronot ve kozmonotlar, Pazartesi günü ilk kozmik lahananın tadına bakacak. Mürettebat, uzay istasyonunun sebze yetiştirme ünitesinden alacakları lahanayı yemeden önce sitrik asit tabanlı temizleyicilerle sterilize edecek. Ardından eşit parçalara bölünerek mürettebat tarafından tadına bakılacak olan lahana, uzay keşif görevlerinde bir ilk olacak. UUİ'de yetiştirilen diğer lahanalar, paketlenerek dondurulmuş halde Dünya'ya gönderilecek. Yerde yapılacak analizlerde, yerçekimsiz ortamda yetiştirilen sebzelerin ne kadar besleyici olduğu incelenecek.

UZAYDA YENİLENEBİLİR GIDA SİSTEMLERİ ADINA BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR

Söz konusu kozmik lahana, UUİ'de bir yıllık görev yapan NASA astronotu Scott Kelly tarafından 8 Temmuz'da ekildi. Veg-01 adı verilen ve sebzelerin kırmızı, yeşil ve mavi LED altında tutulduğu ünitede yetiştirilen lahana, 33 günde yenilebilir hale geldi.

NASA, lahananın astronot ve kozmonotları doyurmayacağını ancak uzayda yenilenebilir gıda sistemlerinin kurulabilmesi adına büyük önem taşıdığını belirtti. Söz konusu sistemler, bir gün Mars ve diğer gezegenlerde yiyecek üreteceği gibi oksijen kaynağı olacak.

Kaynak: Odatv
  • Raziye yılmaz cırık
    sezar yaosınlar Raziye yılmaz cırık - 9 Ağustos 2015 tavuklu sezar salata yapsınlar

:

:

:

:

"Uzayın turşusunu kurdular" hakkında Tweetler

DİĞER BİLİM & TEKNOLOJİ HABERLERİ

KARŞI VİDEO
https://twitter.com/KarsiGazete