Komünizme göre üretip kapitalizme göre satıyor

Kollektif üretimle kuru fasulyeyi internetten pazarlayan TKP’li Ovacık Belediye Başkanı Maçoğlu, “Marketlerde ürünümüz satılmıyor” dedi.
Türkiye Komünist Partisi’nden (TKP) Tunceli Ovacık İlçesi’ne belediye başkanı seçildikten sonra ilginç icraatları ile dikkatleri üzerine çeken Fatih Mehmet Maçoğlu, ‘sahte Ovacık fasulyesi’ satışından şikayetçi.

Ovacık’a bağlı 60 köyde belediyenin öncülüğünde vatandaşın fasulye ekimini kollektif olarak yaptığını belirten Maçoğlu, “Elde edilen ürünler belediyenin altındaki depoya teslim ediliyor. Burada gençler fasulyeleri paketleyerek, internet üzerinden kapıda adrese teslim yöntemi ile pazarlıyor” dedi.

Marketlerde, bakkallarda ‘Ovacık’ markası ile satılan kuru fasulyelerin gerçek Ovacık fasulyesi olmadığını vurgulayan TKP’li Belediye Başkanı, “Vatandaşlar dikkat etsin taklit fasulyeden uzak dursunlar” diye konuştu.

YURTDIŞINDAN SİPARİŞ ALIYORUZ

Bu yıldan itibaren üretim alanını 70 köye genişleteceklerini kaydeden Maçoğlu, hedeflerinin 250 köy olduğunu bildirdi. Maçoğlu şöyle devam etti:


“Kademeli olarak bunu gerçekleştireceğiz. Ovacık fasulyesine son dönemde büyük ilgi var. Yurtdışından bile sipariş alıyoruz. Fakat bizim üretimimiz kısıtlı. Öyle yüzlerce ton üretim yapmıyoruz. Bu yılki hedefimiz 10 ton. Üretmediğimiz fasulyeyi nasıl satalım? Fakat uyanık tüccarlar bizim adımızı kullanarak, piyasada başka yörelerin fasulyesini ‘Ovacık’ markası ile pazarlıyor.”81 öğrenciye burs verdik

Fatih Mehmet Maçoğlu, geçen yıl Hazine arazisine dikilen nohut ve fasulyeden kazanılan gelirle, 81 üniversite öğrencisine burs verdiklerini kaydetti. Hazine’ye ait yaklaşık 650 dönüm araziye nohut, kuru fasulye ve patates ekildiğini hatırlatan Maçoğlu, tamamen organik olarak yetiştirilen ürünleri internet üzerinden, kapıda teslim yöntemi ile tüketiciye ulaştırdıklarını bildirdi.

Köylüye daha fazla tohum vereceğiz

Fatih Mehmet Maçoğlu, ücretsiz tohum verdikleri köylülerin üretime başladığını kaydetti. Bu yıl daha fazla köylüye tohum desteği vereceklerine dikkat çeken Başkan, “Hem belediye olarak biz, hem de köylümüz geçen yıla göre 3-4 katı fazla ekim yapacağız. Bir marka haline gelen organik Ovacık fasulyesi ve nohudunu vatandaşlarımızın tüketimine sunacağız“ dedi. Tohumları tamamen dayanışma usulüyle satın aldıklarını ifade eden Maçoğlu, ekim yapacak makineler için de kampanya yapacaklarını söyledi.

Kaynak: sozcu.com.tr / Aydın Demir

  :

  :

  :

  :

  "Komünizme göre üretip kapitalizme göre satıyor" hakkında Tweetler

  DİĞER ÇALIŞMA HAYATI HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete