ABD: Irak'ta denedik olmadı

Beyaz Saray, ABD Dışişleri Bakanlığı'ndaki 51 diplomatın, yönetimin Suriye politikasına ilişkin önerilerinin yeni olmadığını açıkladı.
Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, ABD Dışişleri Bakanlığı'nda görev yapan orta ve üst düzey çok sayıdaki diplomatın ABD Başkanı Barack Obama’nın Suriye politikasını eleştiren bildirilerine ilişkin soruları yanıtladı.

Şam yönetimine karşı askeri müdahale çağrısını da içeren bildirideki önerilerin daha önce de ele alındığına dikkati çeken Earnest, şunları söyledi:

"Bunlar daha önce de göz önünde bulundurulmuştu. Başkan Obama, Suriye’de askeri çözümün bir şekilde başarılı olabileceğine dair ABD’nin mantıksız değerlendirmede bulunmayacağına emin olmak istiyor. ABD bunu Başkan Bush 2003 yılında Irak’ın işgal emrini verdiğinde denedi ve bu, ülkemizin çıkarları için iyi sonuçlar doğurmadı. Başkan Obama bundan kaçınmak istiyor."

'GÜVENLİ BÖLGE DIŞINDA SPESİFİK BİR ÖNERİ SUNULMADI'

Earnest, Obama’nın herhangi bir alternatifi göz önünde bulundurma veya uygulamada başarısızlığa uğradığının söz konusu olmadığına değinerek, "Güvenli bölge dışında spesifik bir öneri sunan kimse olmadı. Başkan da bunun (güvenli bölge) niçin iyi bir fikir olmadığını net bir şekilde izah ettiğini düşünüyorum" diye konuştu.

The New York Times’ın haberine göre 51 diplomatın imzaladığı bildiride, ABD’nin mevcut tutumun Suriye muhalefetine zarar verdiği ve Devlet Başkanı Beşar Esad'ın iktidarda kalmasına yardım ettiği kaydedilmişti. Bildiride ayrıca, Suriye ordusuna roket, insansız hava aracı ve gerekmesi halinde savaş uçaklarıyla saldırılmasını önerilmişti.

Kaynak: tr.sputniknews.com

  :

  :

  :

  :

  "ABD: Irak'ta denedik olmadı" hakkında Tweetler

  DİĞER DÜNYA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete