ABD: Türk yetkilileri demokratik değerleri korumaya çağırıyoruz

Amerika Birleşik Devletleri'nden Türkiye'de basına yönelik baskılarla ilgili açıklama geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, Türkiye'de hükümetin düşünce özgürlüğüne müdahale etmesinden derin kaygı duyduklarını söyledi.
Marie Harf, başkent Washington'da düzenlediği günlük basın toplantısında, "Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde, CNN, New York Times, BBC'nin Türkiye'yi zayıflatmaya ve bölmeye çalıştıklarını söyledi.. Bir müttefik ülkenin lideri Amerikan medyası hakkında konuşmasına ilişkin herhangi bir yorumunuz var mı?" sorusuna verdiği yanıtta, Türkiye'de hükümetin düşünce özgürlüğüne müdahale etmesinden derin kaygı duyduklarını belirtti. 

TÜRK YETKİLİLERİ DEMOKRATİK DEĞERLERİ KORUMAYA ÇAĞIRIYORUZ

Harf, "bunu uzun zamandır dile getirmekteyiz. Bağımsız ve özgür medya, demokratik ve açık bir toplumun temel unsurudur. Türkiye dostumuz ve NATO müttefikimiz. Türk yetkilileri, yargı bağımsızlığı da dahil olmak üzere demokratik değerleri korumaya, medya ve bilgiye erişim de dahil olmak üzere ifade özgürlüğünü korumaya çağırıyoruz" dedi.

Amerikan Dışişleri sözcüsü Harf, "Erdoğan'ın, Ermeniler, eşcinseller ve gazeteciler için kullandığı olumsuz nitelemeleri, kınıyor ya da eleştiriyor musunuz" sorusunu da "kesinlikle" diye yanıtladı. 

Kaynak: CnnTürk

  :

  :

  :

  :

  "ABD: Türk yetkilileri demokratik değerleri korumaya çağırıyoruz" hakkında Tweetler

  DİĞER DÜNYA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete