Davutoğlu'ndan canlı yayında koalisyon açıklaması!

Başbakan Ahmet Davutoğlu TRT canlı yayınında soruları cevaplıyor.
Başbakan Ahmet Davutoğlu TRT Haber'de Nasuhi Güngör'ün sorularını yanıtladı. 

"Siyasi partilerin haritaya bakması lazım." diyen Davutoğlu, "AK Parti'nin tek başına iktidar kuramamasına zil takıp oynayanlar şuraya baksın: Türkiye'nin hala her yerinden oy alan tek parti AK Parti'dir. Bu gerçeklik görülmeden Türkiye'de siyaset şekillenemez" dedi.

Koalisyon için "kırmızı çizgi"lerinin olmadığını belirten Davutoğlu, "12 yıl içinde iktidarı biz yaptık. Diğer partiler bizimle iş birliği yaparlarsa hepsine açığız. Kapıları kapatmaya devam ederlerse her opsiyonu düşünürüz. Her muhalefet partisiyle görüşmeyi samimiyetle yapacağım" dedi.

'AKP'nin oylarının yüzde 41'e gerilemiş olması muhasebe etmemiz gereken bir olgu' diyen Başbakan Ahmet Davutoğlu, seçim sonuçlarına ilişkin, "Ak Parti'nin oylarının yüzde 41'e gerilemiş olması muhasebe etmemiz gereken bir olgu. Bizim için her zaman iddialı parti olarak beklentimiz tek parti hükümetiydi. Ak Parti'nin denklem dışına çıkması Türkiye'nin zihnen parçalanması anlamına gelir. Ak Parti'nin tek partili hükümet kuramamasından zil çalıp oynayanlar haritaya bakın" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu seçimlerin ardından ilk kez çıktığı TRT'de açıklama yaparak soruları yanıtladı. Seçim sonuçlarını değerlendiren Davutoğlu, "Seçim neticelerinin hayırlı olmasını diliyorum. Genel başkan, başbakan olarak değil, vatandaş olarak beni mutlu eden birkaç hususu söylemek isterim. Birincisi katılım. Çok yüksek bir katılım oldu. Bu çok önemli. Bu bir kere demokrasinin bir kere kökleştiğinin, halkımızın bilincinin çok yaygınlaştığını gösteren bir tablo. İkincisi meşruiyet. Meşruiyetin kaynağı ve kullanılması. Siyasi gücün kaynağı milli iradedir, milli irade de seçimlerle tezahür eder. Neticesi ne olursa olsun meşru çizgiyi millet gösterir, ülkenin idare edilmesini seçtikleriyle sağlamaya çalışır" diye konuştu.

"SEÇİM SONRASINDA KAOSA HAZIRLIK YAPANLAR, ŞU AN ZAFER NARALARI ATANLARIN BİR ÇELİŞKİSİ"

Davutoğlu, "Tabi şöyle bir senaryoda, ki bununla ilgili zihnen hazırlık yapanları biliyoruz. Türkiye'de 1950'den bu yana bir çok darbe gördük, müdahale gördük. Ama seçimin güvenilirliği hiç tartışma konusu edilmedi. Bu seçimde de nihayette herkesin bu neticeye razı olması ve milli iradenin kabul edilmesi de önemli. Ve bu kabul edildi. Bence YSK ve oy veren her vatandaşımıza, teşekkürü hak ediyor. Ve bundan sonra da böyle bir meşruiyet tartışması hiçbir zaman açılmayacak. Şu parti kazanırsa hile olur, bu parti kazanırsa hile yok gibi yaklaşımın benimsenmemesini bir kez daha söylüyorum. İşte dediğim gibi öbür ihtimali düşünmedik zaten ama düşünenler buna hazırlık yapanlar, seçim sonrasında kaosa hazırlık yapanlar, şu an zafer naraları atanların bir çelişki olduğunu ifade etmek isterim" diye konuştu.

"KAZANIRSAK DA KAYBEDERSEK DE, O ANLAMDA BEN AK PARTİ'NİN BAŞARILI OLDUĞU KANAATİNDEYİM"

Davutoğlu, "Kazanırsak da kaybedersek de, o anlamda ben Ak Parti'nin başarılı olduğu kanaatindeyim. Üçüncüsü, çıkan harita. Bütün vatandaşlarımızın, aydınlarımızın, siyasi partilerimizin iki elini başını elinin arasına alıp şöyle bir haritaya bakması lazım" dedi.

"AK PARTİ'NİN TEK PARTİLİ HÜKÜMET KURAMAMASINDAN ZİL ÇALIP OYNAYANLAR HARİTAYA BAKIN"

Davutoğlu, "Ak Parti'nin tek partili hükümet kuramamasından zil çalıp oynayanlar için söylüyorum, şöyle bir haritaya bakın. Bu harita ne söylüyor? Türkiye'nin bütününde var olan tek parti hala AK Parti. Bir parti doğu, bir parti batının kenarına sıkışmış. AK Parti 56 vilayette birinciyiz. CHP takriben 37 vilayette vekil çıkaramadı, MHP 35 vilayette, HDP 55-56 yerde çıkaramadı" diye konuştu.

"AK PARTİ'NİN DENKLEM DIŞINA ÇIKMASI TÜRKİYE'NİN ZİHNEN PARÇALANMASI ANLAMINA GELİR"

AKP'nin denklem dışında olamayacağını vurgulayan Davutoğlu, "Ak Parti'nin denklem dışına çıkması, Türkiye yarı Irak Lübnan gibi etnik ve mezhep kimlikleri gibi politika inşa eden partilerin eline kalır ki, böyle bir şey Türkiye'nin zihnen parçalanması anlamına gelir. Ak Parti'nin bu şekilde bir başarısı Türkiye için önemli bir olgu" açıklamasında bulundu.

"BİZİM İÇİN HER ZAMAN İDDİALI PARTİ OLARAK BEKLENTİMİZ TEK PARTİ HÜKÜMETİYDİ"

Davutoğlu, "Biz iddialı bir partiyiz. Bizim hiçbir zaman beklentimiz, tek parti iktidarından daha az olmaz. CHP için yüzde 35 başarıdır. Şu an 10 puan gerisinde. Bizim için her zaman iddialı parti olarak beklentimiz tek parti hükümetiydi" dedi.

"AK PARTİ'NİN OYLARININ YÜZDE 41'E GERİLEMİŞ OLMASI MUHASEBE ETMEMİZ GEREKEN BİR OLGU"

AKP'nin oylarının yüzde 41'e gerilemiş olmasını tartışacaklarını ifade eden Davutoğlu, "Ama milletimiz ne derse, millete sitem edilmez. Millete küsülmez, millet ne derse doğru olan odur. Yani Ak Parti'nin 49'lardan, yüzde 43,5 civarında oylarının yüzde 41'e gerilemiş olması, bir göreceli olan bizim muhasebe etmemiz gereken bir olgudur. Hiçbir seçim neticesi dolayısıyla, millete sitem duygusu içinde olmadık. Milletimizin verdiği karar doğrudur" diye konuştu.

"YÜZDE 41 BİR BAŞARIDIR, KİMSE KENDİ YENİLGİSİNDEN BAŞARI ÇIKARMAMASI LAZIM"

AKP'nin yüzde 41 oy almasının başarı olduğunu söyleyen Davutoğlu, "Hiçbir arkadaşımızın millete dönük bir sitem cümlesini duymak istemem. Milletimiz doğru karar vermiştir. Bunu doğru okumamız lazım. Yüzde 41 bir başarıdır, kimse kendi yenilgisinden başarı çıkarmaması lazım. Yüzde 26'da istifa ederim diyen Kılıçdaroğlu, 25'e başarı diyorsa, başkasının başarısından hisse çıkarıyor demektir. 16 puan fark var, bu batı demokrasilerinde büyük bir farktır" açıklamasında bulundu.

"PEKİ YÜZDE 41 BU SEFER NİSPET OLARAK, GÖRECELİ OLARAK EN BAŞARILI PARTİ"

Davutoğlu, "Peki yüzde 41 bu sefer nispet olarak, göreceli olarak en başarılı parti, 1960'tan bu yana yüzde 40'ı bizim dışımızda sadece Adalet Partisi, Ecevit sayın Özal geçti. CHP'nin özellikle, sevmemeleri normal, hedefleri AK Parti'ye dönük bir negatif hedefti" dedi.

"TÜM SOL HAREKETİN 60'TAN YANA TEK BAŞARI HİKAYESİ ECEVİT'İN YÜZDE 41 OY ALMASI"

Davutoğlu, "AK Parti zaafa düşürmekti kendilerince, onları şey yapabilirler ama. Tüm sol hareketin 60'tan yana tek başarı hikayesi var, o da Ecevit'in yüzde 41. Dolayısıyla onların tarihi zaferi olarak gördüğü oran, Ak Parti'ye şimdi yenilgi gibi gösterilemez" dedi.

"YEDİ CEPHENİN SALDIRISI ALTINDA AK PARTİ'NİN ELDE ETTİĞİ NETİCE ÖNEMLİ BİR BAŞARISIDIR"

Davutoğlu, "Dün mesela yüzde 41 oranla biz, CHP yüzde 30 MHP 20 alsaydı, HDP barajdan geçmemiş olsaydı, Ak Parti 310 vekil çıkarırdı. 12 yıllık bir iktidardan sonra, yedi cephenin saldırısı altında Ak Parti'nin elde ettiği netice önemli bir başarısıdır. Türkiye'nin hükümet kurma sorumluluğunu da millet Ak Parti'ye vermiştir milletimiz. Bize bir mesaj verdi belki onu da hep değerlendireceğiz. Türkiye'nin çıkarları neyi gerektiriyorsa onu yapacağız" ifadelerine yer verdi. 

Kaynak: DHA

  :

  :

  :

  :

  "Davutoğlu'ndan canlı yayında koalisyon açıklaması!" hakkında Tweetler

  DİĞER POLİTİKA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete