Kemal Derviş bu koalisyonu önerdi!

Radikal yazarı Fuat Keyman, AKP-CHP büyük koalisyonunun kurulması durumunda, Kemal Derviş'in de hükümette rol alabileceğini söyledi.
Kemal Derviş, Türkiye için en iyi seçeneğin AKP ile CHP'nin yapacağı büyük koalisyon olacağını söyledi. Seçim öncesinde CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na "İktidara gelirseniz dışarıdan bakanlık teklifine sıcak bakarım" diyen Derviş, AKP-CHP koalisyonunda görev alabileceğini söyledi.
 
Derviş, Radikal'den Fuat Keyman'a olası koalisyon seçenekleri hakkındaki görüşlerini anlattı.
 
Paris'teki görüşmede Derviş, şöyle konuştu:
 
“Türkiye için en iyi olan, ya da olması gereken, büyük koalisyon. Almanyamodeli gibi olmalı…İki parti arasında oy oranları ve milletvekili sayıları içinde fark olsa da, güç paylaşımına gitmeliler, yani başkaban yardımcıları ve bakanlıkların paylaşımında belli oranda bir eşitlik olmalı. Bunun nedeniyse, CHP, büyük koalisyonda, küçük ortak gibi değiş, eşit ortak gibi hissetmeli ve hareket edebilmeli…”
 
Keyman, Derviş'in önerisi için "Gerçekten de, zor da olsa, Ak Parti-CHP büyük koalisyonunun, Türkiye’nin önemli sorunlarını çözme ihtimali var" dedi ve "Böyle bir koalisyon yoluyla" şunların olabileceğini yazdı:
 
"Bir; güçlü bir ekonomi mimarisi ve yönetimi kurularak, korkulan ekonomik sıkıntılara yanıt verilebilir;
 
İki, kutuplaşma sorunu üzerine gidilebilir;
 
Üç; Yeni Anayasa yapım sürecinde rahat ve hızlı hareket edilebilir;
 
Dört; dış politikada, yeniden, yumuşak güç temelli aktif bir dönem başlatılabilinir, ve Türkiye-AB ilişkilerinin canlandırılabilir; ve
 
Beş; çözüm sürecinin devam etmesi sağlanabilir, ve sürecin bundan sonraki aşamasının esas yeri Meclis olur. HDP’nin Meclise 80 milletvekiliyle girmesi, zaten, süreçte artık müzakere yerinin Meclis olmasını gerekli ve olası kılıyor."

Kaynak: Fuat Keyman / radikal.com.tr

  :

  :

  :

  :

  "Kemal Derviş bu koalisyonu önerdi!" hakkında Tweetler

  DİĞER POLİTİKA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete