Özgecan Aslan davası başladı

Özgecan Aslan'ı vahşice öldüren minibüs şoförü Ahmet Suphi Altındöken, babası Necmettin Altındöken ile arkadaşı Fatih Gökçe hakim karşısında...
16:35: Osman Taş "Olay günü 5 TL'lik benzini ben aldım ve otobüse götürüp Fatih Gökçe'ye verdim" dedi.

16:34: Fatih Gökçe'nin arkadaşı Osman Taş yaşanan olayla ilgili tanık olarak ifade vermeye basladı.

16:33: Sebgis sisteminde yaşanan arızadan dolayı Neslihan Altındöken'in ifadesinin alınmasına ara verildi.

16:31: Neslihan Altındöken "Suphi eve geldiğinde yüzünde çizikler vardı, üzeri kanlıydı  ben de ne olduğunu sordum kavga ettim" dedi. Neslihan Altındöken, Suphi Altındöken'in kendisine kıyafetlerimi yıka dediğini soyledikten sonra Fatih Gökçe'nin yanına gideceğini söyleyerek evden ayrıldığını söyledi" dedi.

16:23 Duruşma yeniden başladı. Suphi Altındöken'in eşi Neslihan Altındöken'in SEBGİS sistemiyle, tanık olarak ifadesi alınıyor.
Neslihan Altındöken: "Bu olayı sadece kavga olarak biliyordum. Karakola çağırıp ifadem alındıktan sonra gerçeği öğrendim.

16:17 Mersin Baro Başkanı Alpay Antmen, Evrensel'e konuştu: Genel itibariyle Suphi Altındöken suçu işlediğini kabul ediyor fakat iyi hal indiriminden yararlanmak için kendisini suça Fatih Gökçe'nin ittiğini söylüyor. Ayrıca, Suphi Altındöken'in babasını kurtarmaya çalıştığını hissediyoruz. Fatih Gökçe ve baba Necmettin Altındöken ise suçu işlemediklerini söylüyorlar. Fakat bizim için işlenen suç çok açık.

16:12 Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı duruşmayı Evrensel'e değerlendirdi: "Tamamen gerçek dışı yeni kurgular yapılmış durumda. Hepsi çelişkili ifadeler veriyor.. Zanlıların bütün ifadelerini tamamlanmasının ardından Özgecan'ın cinsel saldırıya uğradığı şüpheleri hepimizde arttı. Utanmazlıkları dikkatimizi çekti. Bu utanmazlıklarının da ülkemizin siyasal ve kültürel durumundan kaynaklandığını düşünüyoruz. Cesareti bu siyasal ve kültürel durumdan aldıklarına inanıyoruz. En ağır şekilde cezalandırılmaları için buradayız."

16:05 Duruşmaya 15 dk ara verildi.

15:55 Amca Yaşasın Aslan; "Bu işin başından beri sürecin içinde olarak Özgecanlar adına, şahsım adına yüce mahkemenizden öyle bir karar istiyorum ki ülkemize örnek olsun. Öyle bir karar istiyorum ki, böyle caniler bu karardan korksunlar. Öyle bir karar istiyorum ki, herkes mutluluk içerisinde yaşasın...  Çok pişkin bir şekilde olayı anlatıyorlar. Ben bu canilerin daha önce faili meçhul cinayetler işlediğini düşünüyorum. Bu bölgede işlenen cinayetlerde bu canilerin parmağının olup olmadığının araştırılmasını istiyorum.

15:54 Zanlıların avukatı Nazmi Karataylı, "Müvekkkimle ben, yakalandığı andan savcılığa çıkana kadar toplam 5 dk görüştük. Benim hakkımda zanlıların ifadelerini değiştirdiğime yönelik duruşma arasında bir takım iddialar dile getiriliyor. Bunlar kesinlikle yalandır" diyerek kendini savundu.

15:47 Savcı ile Sanık Suphi Aktındöken arasındaki diyalog:
- Neden ellerini kestin, madem yakacaktınız?
- Yakma planımız yoktu.

15:32 Özgecan Aslan'ın ailesinin Avukatı Ali Dinsever ve Sanık Suphi Altındöken arasında geçen diyalog:
- Neden Fatih'i aradın?
- En yakın arkadaşım.
- Yani iftira atacak durumun yok. Birbiriniz için adam öldürebilirsiniz.
- Ellerini sen mi kestin?
- Evet ben kestim.'

15:25 Zanlılardan Suphi Altındöken ve Necmettin Altındöken yakma olayını Fatih Gökçe'nin gerçekleştirdiğini söyledi.

15:19 Özgecan Aslan'ın avukatı Fatih Gökçe'ye sordu: "Neden maktulu yüzünden başlayarak yakmadınız da genital bölgesinden başlayarak yaktınız?"

Fatih Gökçe: "Ben yakmadım, yakma olayıyla ilgim yok."

15:15 Özgecan Aslan'ın avukatı, Fatih Gökçe'ye sordu: "Sence Suphi, Özgecan'a tecavüz mü etti?

Fatih Gökçe cevapladı: "Elbette, başka ne olabilir ki?''

15:12 Özgecan Aslan'ın avukatlarının zanlılara sordukları sorulara zanlılar cevap vermekte güçlük çekerek "Bilmiyorum, hatırlamıyorum" şeklinde cevaplar veriyorlar.

15:03 Özgecan Aslan'ın avukatı sordu: "O gün üzerinde kıyafet varmıydı?"

Zanlı Suphi Altındöken cevapladı: "Üzerimde siyah renk pantolon vardı.

Özgecan Aslan'ın avukatı ekledi: "Üzerinde pantolon olduğunu söylüyorsun fakat raporlara göre bacağında tırmalama izleri mevcut. Eğer pantolon varsa bu tırmalama izi nasıl oluştu?"

14:55 Avukat Sevim Küçük, zanlı Suphi Altındöken'e sordu: "Otobüste neden arka tarafa geçtin?"

Suphi Altındöken cevapladı: "Otobüsten inmediği için arkaya geçtim, kötü bir niyetim yoktu. Benim alnım açık, adlı tıp raporları da mevcut."

14:54 Özgecan Aslan'ın avukatlarından Sevim Küçük, Suphi Altındöken'e, 'Özgecan'ı kim yaktı?' diye sordu. Suphi Altındöken, "Ben yakmadım, Fatih Gökçe yaktı" dedi.

14:50 İfade işlemleri tamamlandı.Özgecan Aslan'ın avukatları zanlılara soru sormaya başladı.

14:44 Fatih Gökçe'nin karakolda ve savcılıkta verdiği ifadelerin dökümü dinletiliyor.

14:36 Fatih Gökçe'nin ifadesinin alımına devam edilirken diğer zanlılardan Suphi Altındöken'in gülmesi üzerine mahkeme başkanı Suphi Altındöken'e dönerek "Neden gülüyorsun, bir rahatsızlığın mı var" dedi.

14:23 Fatih Gökçe: "Ben olay günü Suphi'ye maktulü hastaneye götürelim dedim. Baba Necmettin Altindoken, Suphi'ye bıçağı verdi. Ve Suphi maktulun ellerini kesti. Baba Altindoken cesedi benim arabama koymak istedi ama ben izin vermedim.''

14:00 Baba Aktındöken 'benim olayla ilgili uzaktan yakından alakam' yök dedi. Baba Altındöken'in iddianame dışında şeyler anlatması üzerine Mahkeme Başkanı, baba Altındöken'in iki defa iddianameyle ilgili savunma yapmasını söyledi. Baba Altındöken'in devam etmesi üzerine mahakeme başkanı, savunmasını yarıda kesti.

14:10 Fatih Gökçe'nin savunması alınmaya başlandı.

14:02 Zanlı Necmettin Altındöken'in savcılık ve karakolda verdiği ifadeler okundu. Necmettin Altındöken önceki ifadelerini kabul etmedi ve ilginç şeyler söyledi. Baba Necmettin Altındöken "Benim de kız evladım var. Kıyarmıyım ben. Benim haberim olsaydı güvenlik güçlerine teslim ederdim. Allah kimsenin başına vermesin" dedi. Bunun üzerine Baba Altındöken'e mahkeme başkanı, ''O kadar süre cesetle otobüste gezdiniz hiç mi fark etmedin mi cesedi' diye sordu. Baba Altındöken ise "evet farketmedim" dedi. "Ben 51 yasındayım bugüne kadar kimseye küfür dahi etmedim" diyen Baba Altındöken, karakolda ve hastanede kötü muameleye maruz kaldığını söyledi ve konuyla ilgisinin olmadığında ısrar etti.

13:43 Baba Necmettin Altındöken savunmasına ağlayarak başladı. Necmettin Altındöken, cinayetin işlendiği gün otobüse bindiğini doğruladı. Mahkeme başkanı, baba Altındöken'e, 'Araca bindiğinde araç kan gölüymüş kanı görmedin mi? Arkana hiç bakmadın mı kokuyu da mı hissetmedin?' şeklinde sorular sordu. Baba Altındöken, "hayır görmedim, hissetmedim" dedi.

 

13:40 Fatih Gökçe: Daha önce var olan sabıka kaydıma açıklık getirmek istiyorum. Sabıkalar bana ait olsa çocuğun velayetini bana vermezlerdi. Daha sonra konuşsam olur mu?.
Ardından baba Necmettin Altındöken'in ifadesinin alınmasına başlandı.

13:35 Aranın ardından devam edilen duruşmada, zanlılardan Fatih Gökçe'nin ifadesi alınıyor.

 
12:50 Adliye bahçesinde Tarsus Kadın Platformu ile KADEM üyeleri arasında sürekli olarak gerginlik yaşanıyor. Çevik kuvvet, KADEM ve Tarsus Kadın Platformu arasında barikat oluşturdu.

12: 45 Sanık avukatı Nazmi Karataylı'nın adliye terasından adliye bahçesini izlerken görülmesi üzerine kadınlar adliye binasına girmek istedi ve avukata tepki gösterdi. Avukat Nazmi Karataylı, polisin müdahalesiyle adliye terasından ayrıldı.

12:30 KADEM üyeleri, Adliye Bahcesinde polis tarafindan korunuyor

12:00 Duruşmaya 13:30'a kadar ara verildi. Özgecan Aslan'ın ailesinin avukatı Ali Dinsever'in duruşmaya ara verildiği sırada sanıkların birbiriyle irtibatının kesilmesi ve ayrı yerlerde mühafaza edilmesi talebi kabul edildi.

11:50 Savcı, Suphi Altındöken'e sordu: Özgecan Aslan'ın sana 100 TL verdiğini söylüyorsun. Sana 100 TL verecğine taksiye binip gidebilirdi. Sana neden 100 TL versin? Suphi Altındöken ise "Bu tarz şeyler sürekli oluyor" şeklinde cevap verdi.

11:40 Gaziantep Barosundan Avukat Bülent Duran tekrar söz alarak mahkeme salonunda silahlı emniyet güçleri bulunduğunu ve bu konuda bir karar verilmesi gerektiğini söyledi. Bunun ardından mahkeme başkanı, emniyet güçlerinin silahlı bir şekilde salonda bulunabileceğini söyleyerek talebi reddetti.

11:20 Mahkeme, Suphi Altındöken'in ifade verme işlemiyle devam ediyor.

11:15 Gaziantep Barosu adına söz alan avukat salonda bulunan güvenlik güçlerinin silahlarla içeride bulunduğunu, bunun usule aykırı olduğunı dile getirdi ve bu durumun zapta geçirilmesini istedi. Mahkeme başkanı ise polislerin bir bölümünün dışarı çıkarılması talimatını verdi..
11:00 Adliye önünde basın açıklaması yapmak isteyen KADEM’in alanı terk etmesini isteyen Tarsus Kadın Platformu, KADEM'in basın açıklamasına izin vermedi. Çevik kuvvet ekipleri KADEM’in önüne barikat kurarak koruma altına aldı. Kadınlar, KADEM gidene kadar oturma eylemine başladı.

10:55 Duruşmaya 10 dk ara verildi. Adliye içerisinde duruşma devam ederken adliyenin bahçesinde ise gerginlik yaşandı.

10:40 Suphi Altındöken ifadesi sırasında sık sık ağlamaya devam edince mahkeme başkanı, "Ağlamayı geçelim" şeklinde tepki gösterdi.

10:30 Suphi Altındöken, yaşanan vahşetin detaylarını anlattıkça, salonda bulunan kadın avukatlardan tepki sesleri yükseldi.

10:28 Suphi Altındöken ifadesinin genelinde Fatih Gökçe'nin Özgecan Aslan'a cinsel saldırıda bulunmuş olabileceğini ifade ediyor.

10:23 Bunu ilk ifadesinde söyleyemediğini ifade eden Suphi Altındöken devamında şunları kaydetti: "Fatih Gökçe otobüsten indikten sonra 'Özgecan'ın boynuna bıçağı sapladım' dedi. Suphi Altındöken, ifadesini verirken sürekli ağlıyor.

10:20 Suphi Altındöken, olay günü Fatih Gökçe ile buluştuktan sonra, Fatih'in otobüse bindiğini kendisinin o an dışarda olduğunu ve bir süre sonra Fatih Gökçe'nin otobüsten fermuarını çekerek aşağıya indiğini söyledi.

10:15 Suphi Altındöken olay günü Özgecan Aslan'ı bir alışveriş merkezi önünde otobüse aldığını söyledi. O an sefer saati dışında oldugu için Özgecan'ın kendisine para teklif ettigini ve Mersin'e bırakmasını istediğini, bu yüzden Özgecan'ı arabasına aldığını söyledi.

10:08 Suphi Altındöken, savunmasına başlarken mahkeme başkanına 'salonda telefon kullanmak, görüntü almak serbest mi?' diye sordu. Mahkeme Başkanı, Suphi Altındöken'e bu sorunun gereksiz olduğunu söyleyerek, savunmasına başlamasını istedi.

10:04 İddianamenin okunması tamamlandı. Sanıklar hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi. Sanıklardan Ahmet Suphi Altındoken savunmasına başladı.

09:55
İddianamenin okunnmasına devam ediliyor. Çok uzun olması sebebiyle iddianame bant kayıttan salona dinletiliyor.

09:45 CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı ve CHP Mersin Milletvekili Hüseyin Çamak duruşmayi izleyenler arasında.

09:40 Duruşmada kimlik tespitleri tamamlandı. İddianame okunuyor.

09:35 Kimlik tespitleri yapılıyor. Salon 90 kişilik olduğu için yüzlerce avukat davaya giremedi.

09:30 Duruşma, iki kadin üye, bir başkan yüzlerce avukat ve kitle örgütü temsilcileri ile Özgecan Aslan'ın amcası Yaşasın Aslan'ın ve sanıklarin katılımıla başladı.

09:00 Tarsus Adliyesi önünde kadın cinayetlerine tepki gosteriliyor. Tarsus Kadın Platformu, "Kadın, yaşam, özgürlük sloganları atarak adliye bahçesinde toplanmaya başladı.
Tarsus Kadın Platformu adına Eğitim Sen Tarsus Şube Başkanı Yasemin Yücel basın açıklaması yapıyor. Yücel, 'Katilleri koruyan erkek adaletin karşısında olacağız'' dedi.

11 Şubat'ta Mersin'in Tarsus ilçesinde hunharca öldürülen Özgecan Aslan'ın katil zanlıları Ahmet Suphi Altındöken, babası Necmittin Altındöken ve arkadaşı Fatih Gökçe'nin yargılandığı davanın ilk duruşması görülmeye başlandı.Foto: Evrensel

Tarsus 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava öncesinde adliye önünde bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

Çok sayıda avukatın müdahil olduğu davada sanıkların kimlik tespiti yapıldı. Duruşmaya iddianamenin okunmasıyla devam ediliyor.


Kaynak: Evrensel
 

  :

  :

  :

  :

  "Özgecan Aslan davası başladı" hakkında Tweetler

  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete