AKP'nin itirazına İl Seçim Kurulu'ndan ret!

Erzincan'da AKP'nin seçim sonuçlarına yaptığı itiraz İl Seçim Kurulu tarafından oy birliği ile reddedildi. AKP Başkanvekili Avukat Ferhat Bulut, ret kararını Yüksek Seçim Kurulu'na taşıyacaklarını bildirdi.
Resmi olmayan sonuçlara göre 7 Haziran günü yapılan seçimlerde birer milletvekili çıkaran AKP 65 bin 409, CHP ise 33 bin 667 oy aldı. CHP ile aralarında ikinci milletvekilini çıkarmak için 963 oy farkı bulunduğunu belirten AKP, merkez ve 9 ilçede ilçe seçim kurullarına başvurarak hem geçersiz hem de tüm oyların  yeniden sayılmasını istedi. Bunun üzerine seçim kurulları 4 ilçede sayılması, merkez ve Tercan, İliç, Üzümlü, Kemaliye'de ise sayılmasına gerek olmadığı kararı verdi. 4 ilçede geçersiz oyların sayılmasının ardından AKP ve CHP arasındaki fark 963'ten 902'ye düştü. Bunun üzerine AKP tüm ilçelerde ve merkezde hem geçersiz oyların hem de tüm oyların sayımı için İl Seçim Kurulu'na ikinci kez itiraz etti. İl Seçim Kurulu Başkanlığı  bugün yaptığı değerlendirmede oy birliği ile AKP'nin itirazını reddetti.

AKP İl Başkanvekili Avukat Ferhat Bulut, ilçe seçim kurullarına yapmış oldukları itiraz neticesinde sadece Refahiye, Çayırlı, Otlukbeli ve Kemah'ta tüm oy pusulaları sayılmamakla beraber sadece geçersiz oy pusulaları üzerinde inceleme yapıldığını bildirdi. 4 ilçede  geçersiz oylarda 63 oyun AKP lehine çıktığına işaret eden Bulut, "Bunun üzerine biz tekrar geçersiz ve geçerli sayılan tüm oy pusulalarının tekrar değerlendirilmesi için İl Seçim Kurulu'na müracaatımızı yaptık. İl Seçim Kurulumuz da bugün itibariyle talebimizi reddetti. Bizde bu kararın hukuka uygun olmadığını düşündüğümüzden İl Seçim Kurulu'nun bu ret kararını Yüksek Seçim Kurulu'na taşımayı düşünüyoruz. Bugün müracaatımızı gerçekleştireceğiz" diye konuştu.

Kaynak: DHA

  :

  :

  :

  :

  "AKP'nin itirazına İl Seçim Kurulu'ndan ret!" hakkında Tweetler

  DİĞER POLİTİKA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete