Atatürk'ün 89 yıllık halısı müzeden çalındı

İzmir Kordon’daki Atatürk Müzesi’nde sergilenen dünyaca ünlü tarihi 12 metrekarelik yün Uşak halısı müzenin mühürlü kapısından esrarengiz bir şekilde kayboldu.
İzmir Kordon’daki Atatürk Müzesi, 2011’de çürük olduğu gerekçesiyle Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restorasyon amacıyla kapatıldı. 2 yıl boyunca kapısında “Ziyarete kapalıdır’ yazısı asılan müzede 2013 yılına kadar çalışma yapılmadı. Restorasyon nedeniyle Atatürk’ün günlük yaşamda kullandığı eşyaları, kıyafetleri, fotoğrafları, konsollar, aynalar, heykeller, tablolar, bindiği kayık ve Uşak halkının hediye ettiği yün halılar zarar görmemesi için özel olarak paketlendi ve mühürlendi. Envantere kayıt edilen eşyalar bodrum katta bulunan bir odaya kapatılarak kapısı mühürlendi.

MÜHÜRLÜ OLAN ODADAN UŞAK HALISI KAYBOLDU

Bakanlığın 2 yıl boyunca yaptığı restorasyon nisan ayında tamamlanınca depoda saklanan tarihi eserlerin çıkarılmasına ve sergilenmesine karar verildi. Müze görevlileri tarafından kilitli depoda mühürlü olarak tutulan eşyalar çıkarıldı. Halıların sergilenmesi sırasında envantere kayıtlı 6 adet tarihi Uşak halısından 12 metrekarelik yün halının olmadığı ortaya çıktı. Restorasyon çalışmasında bazı güvenlik kameralarının çalışmaması nedeniyle depoya nasıl girildiği, mührün nasıl açıldığı ve halının kim tarafından alındığı ilk incelemede tespit edilemedi. Atatürk’ün İzmir’e geldiğinde kaldığı ev olan müzedeki Atatürk’ün ayak bastığı 89 yıllık yün halının kaybolmasının ardından Kültür ve Turizm İzmir İl Müdürlüğü tutanak tutarak, durumu bakanlığa iletti. Çalındığı tahmin edilen halının, satılmaması ve yurtdışına kaçırılmaması için ilgili birimlere yazı yazıldı.

Kaynak: Habertürk

  :

  :

  :

  :

  "Atatürk'ün 89 yıllık halısı müzeden çalındı" hakkında Tweetler

  DİĞER ASAYİŞ HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete