Adı yolsuzluğa karıştı, prensesin unvanı gitti

​İspanya'da adı yolsuzluk olaylarına karışan prensesin düşes unvanı iptal edildi.
İspanya kraliyet sarayından yapılan açıklamada, İspanya Prensesi Cristina'nın “Palma de Mallorca Düşesi” unvanının kralın talimatı ile iptal edildiği duyuruldu.

Bu karar, Kral ile prensesin arasının açılmasına yol açtı. Tarafları birbirine düşüren bu kavram kargaşasının arkasında 49 yaşındaki Cristina'nın şahsına verilen tüm unvanlardan kendi feragat etmediği sürece İspanya tahtının 6. sıradaki vârisi olmaya devam etmesinin yattığı belirtiliyor.

Prenses Cristina'nın Kraliyet ailesini kocasının devam eden yolsuzluk olaylarından dolayı daha fazla yıpratmamak için unvanları bir bir geri vermeye başladığı ancak kral olan kardeşinin, bunu kendisi yapmış gibi göstererek ablasını tahtın vârislerinden biri olmasına devam etmesi için korumaya çalıştığı ileri sürülüyor.

İspanya monarşi tarihinde hakim karşısına çıkan ilk prenses olarak kayıtlara geçen Cristina, kocası Inaki Urdangarin'in şirketinde vergi usulsüzlüğü yaptığına dair iddialar nedeniyle bir süreden beri yargılanıyordu.

Cristina, altına imza attığı birçok belgenin içeriğinden habersiz olduğunu savunmasına rağmen davaya bakan hâkim prensesin suçsuz olduğuna inanmıyor.

Kaynak: DHA

  :

  :

  :

  :

  "Adı yolsuzluğa karıştı, prensesin unvanı gitti" hakkında Tweetler

  DİĞER DÜNYA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete