ABD'den Diyarbakır açıklaması

ABD Diyarbakır'ın Çınar İlçesi'nde 6 kişinin hayatını kaybettiği bombalı araç saldırısı ile ilgili açıklama yaptı.
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, günlük basın toplantısının başında yaptığı açıklamada, “Diyarbakır'da dünkü terörist saldırıları ve bombalamaları şiddetle kınıyoruz.

Saldırılardan etkilenenlere, yaralananlara, ailelerine, geçmiş olsun, yaşamını yitirenlerin yakınlarına başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz”
dedi.

Türkiye'nin dost ve NATO ülkesi bir ülke olduğunu söyleyen Kirby, “Kendi topraklarında, gerçek terörle yüzyüze kalan ve bunla mücadele eden Türk halkının yanında olmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Kirby, ABD'nin IŞİD'e karşı mücadelede destek verdiği, PYD'nin askeri kanadı YPG içinde, PKK'lilerin olup olmadığına ilişkin soruya “YPG içindeki herkesin kimlik kartı bende yok. IŞİD'e karşı etkilerini kanıtlamış Kürt savaşçılar var. Onları da elimizden geldiğince destekleyeceğiz. Bu yeni bir şey değil” diye yanıtladı.

Kirby, PYD lideri Salih Müslim'in, YPG içinde PKK üyeleri olduğuna ilişkin sözleri ile ilgili olarak da, “Bu açıklamayı görmedim. PKK yabancı bir terör örgütüdür. Bu konuda bizim duruşumuzda bir değişiklik yok. IŞİD'e karşı etkili olarak mücadele eden Kürtler var. Bölge için, Suriye ve Irak için çok kötü olan IŞİD'e karşı Kürtlerin mücadelesini desteklemeyi sürdüreceğiz” diye konuştu.

Kaynak: haber.sol.org.tr

  :

  :

  :

  :

  "ABD'den Diyarbakır açıklaması" hakkında Tweetler

  DİĞER DÜNYA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete