Günün Videosu

Davutoğlu arka kapıdan kaçtı

Davutoğlu Londra'da protesto gösterisi sebebiyle Cameron'la görüşmesinin ardından arka kapıdan kaçmak zorunda kaldı.
Başbakan Ahmet Davutoğlu, bugün saat 15'de Başbakan David Cameron ile 10 numaralı Başbakanlık konutundaki görüşme sonrasında kapıdaki protestocular ile polis arasında çıkan arbede üzerine arka kapıdan kaçmak zorunda kaldı...
Başbakan Ahmet Davutoğlu, bugü İngiltere Başbakanı David Cameron'un konutundaki görüşmeye saat 15'te Türk bayrağı flamalı siyah aracıyla geldi. Başbakanlık konutu önünde Londra'da yaşayan Türkiye kökenli vatandaşlar, göçmen derneği üyeleri ve Britanya solu temsilcilerinden oluşan 500'e yakın protestocu Davutoğlu'nun aracını protestoyla karşıladı.

100'den fazla polisin koruma görevi yaptığı protestoya sanatçı, öğrenci ve kadınların da yoğunlukla yer alması dikkati çekti.

Protestocular, Türkçe ve İngilizce attığı slogan ve taşıdıkları dövizlerde "AKP'yi katil ve IŞİD'in ortağı" olarak tanımladı ve cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın yargılanmasını istediler... Protestocular Birleşik Krallık Başbakanı David Cameron'a yönelik sloganlarda da "demokrasi düşmanı ve kan emici" diye niteledikleri Başbakan Davutoğlu ile görüşmesi ve işbirliği yapmasını "Utanç verici" diye nitelediler...

İki başbakanın görüşmesi 45 dakika sonra bittiğinde konutun önünde demir kapı açıldı ve motosikletli korumalar kapıdan çıktı. O anda, sokağın karşısında polis kordonunun arkasında bekleyen protestocular kordonu yararak, demir ana kapıya doğru ilerleyen araca doğru koşmaya başladılar... Çıkan arbede de demir kapı hemen kapatılarak Davuoğlu ve beraberindeki heyetin arka kapıdan çıkarıldığı gözlendi...

Davutoğlu'nun aracına yakın olan gazetecilere göre polis ve Davuoğlu'nun korumaları ana kapıdaki arbededen panik oldu ve korkuyla derhal ana kapının kapatılmasını istediler... Davuoğlu'nun Türkiye Cumhuriyeti flamalı siyah aracı arka kapıdan kaçmak zorunda kaldı...

Arbedede birisi İrlandalı olmak üzere 3 protestocu gözaltına alındı, gazeteci Erem Kansoy ve 10'a yakın protestocu da yaralandı. Durumun sakinleşmesinden sonra protestocular polise arkadaşlarının serbest bırakmadığı süreçte eyleme devam edeceklerini belirttiler... Polisin gözaltına alınanların kimlik tesbiti sonrasında serbest bırakılacağı sözü üzerine eylem 4.30'a doğru barışçıl olarak dağıldı...

DAVUTOĞLU NEDEN LONDRA'DA?

Davutoğlu, çalışma ziyaretinde bulunmak üzere 17 Ocak pazar akşamı Londra'ya geldi. Davutoğlu'na eşi Sare Davutoğlu ile birlikte Başbakan yardımcıları Mehmet Şimşek ve Lütfi Elvan, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Maliye Bakanı Naci Ağbal ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker de eşlik ediyor.

Başbakan Davutoğlu'nu, Londra Stansted Havalimanında, Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç, Başkonsolos Emirhan Yorulmazlar karşıladı.

Pazartesi günü Başbakan David Cameron ile 45 dakika görüşen Davuoğlu'nun IŞİD ile mücadele, mülteci krizi, Kıbrıs'taki müzakere süreci ve ikili ilişkiler hakkında görüştüğü sanılıyor.

Başbakan Cameron ile görüşmesinde alışılmışın dışında yalnızca Türkiye'den akredite olmuş gazetecilerin içeri alındığı, Londra'da basın temsilcileri ve habercilerin konuta alınmadığı gözlendi.

Davutoğlu, ayrıca Bank of America Merrill Lynch'in düzenlediği 16. Türkiye Yatırım Konferansı'nın açılış konuşmasını da yapacak ve Türk işadamlarıyla bir araya gelecek. Davutoğlu temasların son gününde salı günü, İngiltere'nin önde gelen düşünce kuruluşu Chatham House'da yuvarlak masa toplantısına katılacak. Davutoğlu'nun bundan sonraki görüşmelerinde sıkı güvenlik önlemlerinin daha da artırılacağı ve basının görüşmelere alınmayacağı öğrenildi.

Başbakanlık konutunun karşısındaki kaldırımda sıkı polis koridoru oluşturuldu

Göstericiler akan kanın durdurulmasını isteyen pankartlar taşıdı. Protestoda sanatçı, öğrenci ve kadınlar yoğunluktaydı. Protestocular ve polis arasında zaman zaman gergin anlar yaşandı. İrlandalı devrimci aktivist Mark Campel de kendi elleriyle yaptığı "Katil Davutoğlu" pankartıyla eylemdeydi.

Başbakan Davutoğlu'nun aracına eşlik eden motosikletli korumalar çıktığı an arbede başladı ve Davuoğlu çıkamadı.

Polis bir anda kontrolu kaybetti, protestocular polis kordonunu yararak karşı kaldırımdan Başbakanlık'a doğru koşmaya başladı.

Trafik durduruldu, polis caddedeki protestoculara zor kullanarak gözaltına almaya başladı.

"Katil AKP" sloganları eylem boyunca atıldı.

İrlandalı devrimci aktivist Mark Campel de gözaltına alınanlar arasındaydı.

Kaynak: Faruk Eskioğlu / Açık Gazete 

  :

  :

  :

  :

  "Davutoğlu arka kapıdan kaçtı" hakkında Tweetler

  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete