AYM'den bir cevap da Bozdağ'a!

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan'ın Erdoğan'a verdiği yanıttan sonra AYM'den bir yanıt da Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a geldi.
Yüksek mahkeme açıklamasında, bireysel başvuru kararlarının açıklanmasını yasaklayan bir hükmün olmadığını söyledi. Anayasa Mahkemesi, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın, Can Dündar ve Erdem Gül'e ilişkin "hak ihlali" kararını eleştirerek, “AYM’nin verdiği kararın yasayı ve anayasayı ihlal ettiği açıktır” sözleriyle kararı aynı şekilde yorumlayan gazetelere tepki gösterdi.

Yüksek mahkeme bir açıklama yaparak "Anayasa'nın 153. maddesinin birinci fıkrasında 'İptal kararları gerekçesi yazılmadan açıklanamaz.' hükmü yer almaktadır. Sayın Başkan'ın göreve gelmesinden hemen sonra iptal kararlarının gerekçesi yazılmadan açıklanmayacağı 20.3.2015 tarihli basın duyurusu ile kamuoyuyla paylaşılmış ve belirtilen tarihten bu yana Anayasa'nın anılan hükmüne titizlikle riayet edilmiştir" ifadelerini kullandı.

AYM'nin açıklamasının devamında şunlar aktarıldı:

BİREYSEL BAŞVURU KARARLARININ AÇIKLANMASINI YASAKLAYAN BİR HÜKÜM YOK

"1 Mart 2016 tarihinde bazı gazetelerde 'iptal kararları' ile 'ihlal kararları'nın karıştırılmasından kaynaklanan yanlış değerlendirmeler yapıldığı görülmüştür. Anayasa’nın 153. maddesinin birinci fıkrasında 'İptal kararları gerekçesi yazılmadan açıklanamaz.' hükmü yer almaktadır. Anılan kural, Anayasa Mahkemesinin iptal davası ve itiraz başvurusu sonucu vermiş olduğu 'iptal kararları' için geçerli olup bireysel başvuru sonucu vermiş olduğu 'ihlal kararları' yönünden herhangi bir hüküm ifade etmemektedir. Sayın Başkan’ın göreve gelmesinden hemen sonra iptal kararlarının gerekçesi yazılmadan açıklanmayacağı 20.3.2015 tarihli basın duyurusu ile kamuoyuyla paylaşılmış ve belirtilen tarihten bu yana Anayasa’nın anılan hükmüne titizlikle riayet edilmiştir. Öte yandan, Anayasa’nın diğer hükümlerinde ve 6216 sayılı Anayasa Mahkemesinin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun’da da gerekçesi yazılmaksızın bireysel başvuru kararlarının açıklanmasını yasaklayan bir hüküm bulunmamaktadır. Mahkememizin bugüne kadarki uygulamaları da bu yönde olup tutuklulukla ilgili ihlal kararları gerekçesi yazılmadan kısa karar şeklinde mahkemesine gönderilmekte ve kamuoyu tarafından yakından takip edilen bireysel başvurularla ilgili olarak basın açıklamaları yapılmaktadır"


  :

  :

  :

  :

  "AYM'den bir cevap da Bozdağ'a!" hakkında Tweetler

  DİĞER POLİTİKA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete