​Erdoğan’ın ziyareti öncesi kanlı otel saldırısı

Somali'nin başkenti Mogadişu’daki bir oteli basan radikal İslamcı eş-Şebab örgütüne bağlı militanlar aralarında iki milletvekilinin de bulunduğu 15 kişiyi öldürdü, 20 kişiyi de yaraladı.
Mogadişu'daki Ambassador Oteli'ne dün önce bomba yüklü araçla saldıran militanlar, daha sonra otelin içine girdi. Eş-Şebab sözcüsü Reuters ajansına yaptığı açıklamada, saldırıyı örgütü adına üstlendi.

YİNE ZİYARET ÖNCESİ

Saldırı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Somali'ye yapacağı ziyaretin hemen öncesinde meydana geldi. Ambassador Oteli, Erdoğan'ın havaalanından indikten sonra başkanlık sarayına gitmek için kullanacağı güzergah üzerinde bulunuyordu.

Erdoğan'ın Ocak 2015'te Somali'ye yapacağı ziyaret öncesinde de eş-Şebab militanları, Türk heyetin kaldığı SYL oteline saldırmıştı. Olayda üç kişi hayatını kaybetmişti. Örgüt, Temmuz 2013'te de Türkiye'nin Somali büyükelçiliğini hedef almıştı. El Kaide bağlantılı olan örgütün bazı liderlerinin IŞİD'e biat ettiği belirtiliyor.

Öte yandan, dün Pentagon'dan yapılan açıklamada, ABD'ye ait bir insansız hava aracının üst düzey eş-Şebab liderlerinin bulunduğu bir yeri vurduğu bildirildi. Saldırıda geçtiğimiz Kenya'daki bir üniversiteye yapılan kanlı baskının sorumlusunun öldürüldüğü açıklandı.

  :

  :

  :

  :

  "​Erdoğan’ın ziyareti öncesi kanlı otel saldırısı" hakkında Tweetler

  DİĞER DÜNYA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete