Günün Videosu

Reza Zarrab'ın gizlilik kararı verilen görüntüleri yayınlanabilir

Zarrab’ın Miami’de yakalandıktan sonra FBI’a verdiği görüntülü ifadesi de dava dosyasına gizlilik kaydıyla girdi. Bu gizlilik kaldırılabilir...
New York’ta yargılanan İran asıllı Türk işadamı Reza Zarrab davasına Amerikan medyası da büyük ilgi gösteriyor. Zarrab’ın şimdiye kadar yapılan duruşmalarını ve dava sürecini, Türk gazetecilerin yanı sıra çok sayıda da Amerikalı gazeteci de izliyor.

Zarrab’ın, yapılan ilk sorgusunda yaptığı mal beyanı, İngilizce’yi ne kadar bildiği Türk medyası kadar Amerikan medyasında da geniş yankı bulmuştu.

Zarrab’ın Miami’de yakalandıktan sonra FBI’a verdiği görüntülü ifadesi de dava dosyasına gizlilik kaydıyla girdi.

Amerika'nın Sesi'nden Can Kamiloğlu'nun haberine göre davayı yakından izleyen New York Times muhabiri Benjamin Weiser ile Newsday gazetesi muhabiri John Riley, mahkemenin hakimi Richard Berman’a yaptıkları yazılı başvuruda, gizlilik kaydı olan Zarrab’ın FBI’a verdiği ifadelerin görüntülerini mahkemeden istedi.

Görüntülerin kayıtlarını mahkemeden isteyen yayın kuruluşları, gerekçe olarak Zarrab’ın FBI sorgusunun ayrıntılarının savunma ve iddia makamı tarafından yapılan duruşmalarda dile getirildiği, bu nedenle sorgunun görüntülerinin yayınlanmasında bir sakınca olmadığını belirttiler.

SERBEST KALSAYDI MANHATTAN’DA NEREDE YAŞAYACAKTI

İki gazeteci ayrıca avukatı Brafman tarafından hazırlanan kefalet paketinde Zarrab’ın serbest kalması halinde Manhattan’da kiraladığı evin adresinin de verilmesini talep etti.

Hakim Berman da gazetecilerin yaptığı bu başvuruyu ‘kabul edilebilir’ bularak gizlilik kararının kaldırılmasını tartışmaya açtı.

Hakim Berman, savcılık ve Zarrab’ın avukatlarına gizlilik kararı olan FBI sorgusunun kayıtlarının medyaya verilip verilmemesi konusunu karşılıklı olarak tartışmaya davet etti.

Mahkemenin yakın bir süre içinde gizlilik kaydının kaldırılıp kaldırılmaması yönünde kararını açıklaması bekleniyor.

Zarrab’ın FBI sorgusunda gizlilik kararı kalkarsa, FBI tarafından Miami’de yapılan ilk sorgusunun görüntüleri kamuoyuyla paylaşılmış olacak.

İNGİLİZ HUKUK FİRMASI SARRAF’I SAVUNACAK

Öte yandan Reza Zarrab, savunmasını üstlenen avukat sayısını arttırmayı sürdürüyor. Zarrab, son olarak dünyanın on büyük uluslararası hukuk firması arasında olan ünlü İngiliz, Clifford Chance ile anlaştı.

Şirketin Washington bürosundan George Kleinfeld, New York bürosundan Edward O’Callaghan, Zarrab’ın savunma ekibine katıldı.

Zarrab, bir süre önce New York Güney Bölgesi Savcısı Preet Bharara’nın en yakın arkadaşlarından biri olan Eski Amerika Adalet Bakan Yardımcısı Viet Dinh’i de savunma ekibine dahil etmişti.

Kaynak: Cank Kamiloğlu | Amerika'nın Sesi

  :

  :

  :

  :

  "Reza Zarrab'ın gizlilik kararı verilen görüntüleri yayınlanabilir" hakkında Tweetler

  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete