Günün Videosu

Herkes bu mesajı, uyarı için birbirine gönderiyor

Ardı ardına bombalı saldırılar yaşayan halk, kendi önlemlerini alıyor... Bomba konusunda uzman güvenlikçiler yakınlarını bu e-posta ile uyarıyor... Bombalı saldırıda dikkat edilmesi gerekenler neler? Okuyun, okutun... Türkiye gerçeği...
KARŞI GAZETE | ÖZEL

İşte güvenlik personelinin yakınlarına e- posta zinciri kurarak ilettiği bombalı saldırıdan korunma mesajı:

BOMBAYA ASLA AYAKTA YAKALANMAYIN...

Bir bombanın patlayacağından şüphe ettiyseniz, ya da eminseniz aşağıdaki noktalara uymanız hayatta kalma şansınızı artıracaktır.

1. Bombaya asla ve asla ayakta yakalanmamaya çalışın. Bomba, patladığı noktadan itibaren 'v' işareti çizerek etki yapar. Bomba uyarısı varsa ve patlayacaksa en az 20-25 metre uzaklaşmaya çalışın ve hesaplayabiliyorsanız başınız ters yöne gelecek şekilde hemen yüzükoyun yere uzanın.

TERS YÖNE GİDİN, YERE YATIN, BAŞINIZI KORUYUN, BACAKLARINIZI UZATIP ÇAPRAZ YAPIN

Kollarınızla başınızı koruyun. Bacaklarınızı uzatın ve çapraz olarak birleştirin. Bu sayede ayakkabı tabanlarınız şarapnellere karşı (az da olsa ) kalkan oluşturabilir. Bacaklarınızı çapraz olarak birleştirmeniz savrulmanızı zorlaştırır ve kasık bölgesini korur.

PATLAMA ANINDA AĞZINIZI AÇIK TUTUN

2. Patlama anında ağzınızı açık tutun. Böylece patlamadan kaynaklanan basıncın ciğerlerinize baskısını azaltmış olursunuz.

PATLAMADAN HEMEN SONRA NEFES ALMAMAYA ÇALIŞIN

3. Yapabiliyorsanız patlama anı ve sonraki yarım dakika içinde nefes almamaya çalışın. Yapabiliyorsanız nefessiz kalma sürenizi uzatın. Patlayıcının kimyasal etkisi ve patlamanın yarattığı sıcak hava ciğerlerinize zarar verebilir.

4. Bomba patladıktan sonra ilk şok üzerinize gelecektir. Açık alandaysanız, şokun ardından bir kaç saniye daha bekleyin. Çünkü o sırada havada uçuşan parçalar olacaktır.

10'A KADAR SAYIP KALKIN, YERDE SÜRÜNMEYİN

5. İçinizden ona kadar sayın sonra kalkabiliyorsanız kalkın ve uzaklaşın. Bombaya yakınsanız ve kurtulduysanız ayağa kalkmadan temiz havaya ulaşıncaya kadar yerde hareket edin. Sakın sürünmeyin. Çünkü yerler pek çok parça ile dolu olacaktır ve siz süründükçe bunlar vücudunuzu parçalayacaktır. Sürünmek yerine dirseğiniz üzerinde yükselin ve bir bacağınızı kaldırarak kendinizi itin. Bu şekilde temiz havaya ulaşıncaya kadar ilerlemeye çalışın ve bu ana kadar yapabiliyorsanız nefes almayın veya çok az nefes alın.

İNSANLARIN AZ OLDUĞU BÖLGEYE DOĞRU İLERLEYİN

6. Temiz havaya ulaşabilirseniz ayağa kalkın ve hemen insanların az olduğu bölgeye doğru ilerleyin. (Bombacıya doğru değil tabii) Çünkü ikinci bir bomba olabilir ve büyük ihtimalle insanların yoğunlaştığı yerde patlayacaktır.

VÜCUDUNUZU KONTROL EDİN

7. Güvenli mesafeye ulaştıktan sonra (ortalama 50-100 metre) bedeninizi kontrol edin. Panikle yaralarınızı fark etmeyebilirsiniz.

ÇOCUĞUNUZ VARSA ÜZERİNE YATIN

8. Yanınızda çocuğunuz varsa onun üzerine yatın ve madde 1'deki gibi pozisyon alın.

ÖNÜNDE DUVAR OLAN SÜTUNA SIĞINMAYIN...

9. Bombadan korunmak adına bir sütunun arkasına geçmeyi düşünebilirsiniz. Ancak bu sütunun önünde bir duvar varsa başınız daha büyük belaya girecek demektir. Çünkü bombanın şok dalgası duvardan seker ve direkt üzerinize biner.

10. Kendinizi tamamen güvene aldıktan sonra insanlara yardım etmeyi unutmayın.

Burcu Oral Evren | karsigazete.com.tr

  :

  :

  :

  :

  "Herkes bu mesajı, uyarı için birbirine gönderiyor" hakkında Tweetler

  DİĞER ÖZEL HABER HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete