Fransa’nın 11 Eylül’ü: Bu zalimliği kim, neden yaptı?

11 Eylül’den beri bir Batı başkentini vuran en kanlı terör saldırısına sahne olan Fransa, bu korkunç eylemi kimin, neden yapmış olabileceğini tartışıyor. İşte başlıca senaryolar...
1) IŞİD’İN SURİYE MİSİLLEMESİ: Paris’te restoranları, bir konser salonunu ve ülkenin en büyük stadının bulunduğu semti vuran eş zamanlı saldırılarda sorumluğu üstlenen henüz yok, ama ilk akla gelen şüpheli IŞİD.

Bu terör örgütü daha önce Avrupa’daki sempatizanlarına kendi başlarına davranıp saldırılar düzenlemeleri çağrısı yapmıştı.

SURİYE'DE SAVAŞA AKTILAN FRANSIZ VATANDAŞLAR

Suriye’de savaşa katılan 520 Fransız vatandaşı olduğu sanılıyor. Daha önce Suriye’de savaşan 250 Fransız vatandaşının da Fransa’ya geri döndüğü tahmin ediliyor.

Fransa ve Türkiye’nin de içinde bulunduğu IŞİD karşıtı uluslararası koalisyonun son bir buçuk yıldır hava saldırılarını artırmış ve son haftalarda bir kara harekatı da gündeme gelmişti. IŞİD’in Paris’i bu nedenle vurmuş olabileceği söyleniyor.

2) EL KAİDE’NİN DÖNÜŞÜ: Paris 10 ay önce Charlie Hebdo saldırılarıyla sarsılırken, IŞİD’in yanı sıra El Kaide unsurları da suçlanmıştı. Usame Bin Ladin’in ölümünden beri IŞİD’in gölgesinde kalan bu terör örgütünün Batı başkentlerinde büyük bir saldırı düzenlemesinden endişe ediliyordu. El Kaide’nin böylece yeniden “reklamını yaparak” IŞİD’e kaptırdığı cihatçı gençleri kendisine çekmeye çalışabileceği öne sürülmüştü.

3) YALNIZ KURT SÜRÜSÜ: Üçüncü teoriye göre saldırının arkasında bir grup “yalnız kurt” olabilir. Fransa’nın Toulouse ve Montauban kentleri ile Brüksel’de 2012’de terör saldırıları düzenleyen Muhammed Merah ve Mehdi Nemmouche, doğrudan hiçbir örgüte bağlı olmayan “cihatçı yalnız kurtlar” olarak tanımlanmıştı. Son Paris saldırısının büyüklüğü ve eş zamanlılığı bu teoriyi zayıflatıyor, ancak henüz hiçbir terör örgütünün eylemi üstlenmemesi de dikkat çekiyor.

Kaynak: Hürriyet

  :

  :

  :

  :

  "Fransa’nın 11 Eylül’ü: Bu zalimliği kim, neden yaptı?" hakkında Tweetler

  DİĞER DÜNYA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete