Sosyal medya tek yürek: #ParisİçinAğlıyoruz #PorteOuverte

Fransa’nın başkenti Paris’te akşam saatlerinde meydana gelen 7 ayrı yerdeki terör saldırıları için sosyal medyada kampanya başlatıldı.
Facebook, terör saldırılarında olay yerinde sağ kurtulmayı başarabilenlerin ailelerini ve arkadaşlarını haberdar edebilmesi için bir haberleşme ağı oluşturuldu. Facebook Güvenlik Durumu Kontrolü (Facebook Safety Check) adı altında oluşturulan network, en az 155 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırılarından sağ kurtulanların birbiriyle haberleşmesini sağlıyor. Saldırı anında bölgede bulunanların Facebook üzerinden işaretleyebildiği yer bildirimi ile sağ olduklarının anlaşılabildiği uygulama, yakınları için endişelenenlere kolaylık sağlıyor.

Facebook yetkilisi yaptığı açıklamada "Paris’te gerçekleşen olay sonucunda şok olduk ve oldukça üzgünüz. İletişim bu tür durumlarda aileler ve arkadaşlar için oldukça kritik bir durum" ifadelerini kullandı.

Paris’teki olayların ardından ülke çapında vatandaşlar arasında da bir dayanışma gözlemleniyor. Ülkede toplu taşıma araçları patlamaların ardından çalışmazken, taksiciler ise taksimetre açmıyor. Paris’te Eyfel Kulesinin bulunduğu meydan olan Cumhuriyet Meydanı civarında ise vatandaşlar dışarıda yardıma ihtiyacı olanları ve sokakta kalanları evlerinde ağırlamak için sosyal medya üzerinden haberleşiyor.

PARİS'TEKİ SALDIRILARIN ARDINDAN DUYGUSAL HAREKET: AÇIK KAPI (#PorteOuverte)

Cumhurbaşkanı François Hollande'ın ülkede olağanüstü hal ilan etmesinin ve sokaklarda güvenliğin artırılması için 1500 ek polis görevlendirilmesinin ardından "açık kapı" anlamına gelen #PorteOuverte etiketi bir anda hızla yayıldı. Parisliler bu etiketi kullanarak kalacak güvenli bir yeri olmayan kişileri kendi evlerine davet ediyor.

#PorteOuverte dışında Fransa'da en sık kullanılan hashtag'lerden ikisi de #PrayforParis ve #ResercheParis...

#PorteOuverte: Açık Kapı
#RechercheParis: Paris'i araştır
#PrayforParis: Paris için dua et

TWITTER TEK YÜREK: PARİS


Saldırıyla birlikte dünyada milyonlarca kullanıcı sosyal medya hesaplarından paylaşımda bulunurken, Twitter'da Dünya ve Türkiye trend listesinde Paris başlığı ilk sırada yer alıyor. 


Fransa'da Twitter'da trend listesi olduğu gibi Paris saldırılarıyla ilgili başlıklardan oluşuyor.


Türkiye'de an itibariyle #Paris en çok konuşulan konu başlığı...

Kaynak: Hürriyet

  :

  :

  :

  :

  "Sosyal medya tek yürek: #ParisİçinAğlıyoruz #PorteOuverte " hakkında Tweetler

  DİĞER DÜNYA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete