1 yılda 110 bin kişi ülkeyi terk etti!

Kosova İçişleri Bakanlığı, 2014-2015 yılında 110 bin Kosovalının ülkeyi terk ettiğini, bunlardan 16 bini geri döndüğünü açıkladı
Kosova İçişleri Bakanlığı, Uluslararası Göçmenler Gününde açıklama yaparak Kosova’da yaşanan göç olayları ile ilgili bilgi verdi. Bakanlık, 2014 ve 2015 yılında yaklaşık 110 bin Kosovalının ülkeyi terk ettiğini, ancak bunlardan 16 bininin geri döndüğünü, Kosova’nın tamamen boşaldığını vurguladı

Uluslararası Göçmenler Günü dolayısıyla, Kosova İçişleri Bakanlığı Vatandaşlık Göç ve İltica Dairesinde düzenlenen basın toplantısında, konuşan İçişleri Bakanı Skender Hüseyni, 2014 ve 2015 yılında yaklaşık 110 bin Kosovalının ülkeyi terk ettiğini vurgularken, 2015 yılı başında Kosova’dan vatandaşların uzaklaşmasının zirveye ulaştığını belirti.

İçişleri Bakanı Hüseyni, Kosova’yı terk eden 110 bin Kosovalıdan  sadece 16 bininin Kosova’ya döndüğünü  bildirdi. Bakan Hüseyni, geri dönenlerle içişleri Bakanlığının ilgilenmediğini ve diğer bakanlıklarla işbirliği içerisinde, geri dönen 16 bin kişinden 6 bin 800 kişiye iş sağlandığını vurguladı.

Bakan Skender Hüseyni, bu arada sayısı az olsa da Kosova’nın, Suriye ve Iraklı  sığınmacıları da kabul ettiğini ifade etti. Hüseyni, Suriye ve Irak başta olmak üzere toplam 70 kişi Kosova’dan sığınma talebinde bulundu.

Sığınmacıların Lipyan’ın Magura köyünde kurulan bir yerleşkede bulunduğunu da belirtirten Hüseyni, Barış Gücü (KFOR) ile işbirliğiyle, Kosova’nın 2 bin Suriye ve Irak sığınmacısını daha kabul etmeye hazır olduğunu söyledi.

Kaynak: DHA

  :

  :

  :

  :

  "1 yılda 110 bin kişi ülkeyi terk etti!" hakkında Tweetler

  DİĞER DÜNYA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete