​Bankacılıkta Reza Zarrab kabusu

Altı Türk bankasının adının geçtiği Zarrab soruşturmasında bankacılık sektörünün çökebileceğini söyleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger, “Dışarı ile irtibatımız kesilebilir” uyarısında bulundu.
ABD'de devam eden Reza Zarrab soruşturması kapsamında 6 Türk bankasının adının geçtiğini belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger, bankacılık sisteminin çökebileceği uyarılarında bulundu. Sektörde ciddi problemler yaşanacağını ifade eden Aksünger, “Siyasi ve ekonomik yaşamın riske girme ihtimali var. İnanılmaz çöküşü başlatabilirsiniz" şeklinde konuştu. Bu yaşananların Türkiye'de ciddi problemlere yol açabileceğini söyleyen Aksünger, “Dışarı ile irtibatımız kesilebilir” dedi.

New York Güney Bölge Başsavcısı Preet Bharara'nın yürüttüğü Zarrab dosyasının ABD'de, Türk bankacılığıyla ilgili kara para aklama noktasında konuşulduğunu söyleyen Aksünger, “Özellikle 6 banka hakkında kara para noktası konuşuluyor. Eğer bu iddianın altı doldurulursa geri dönülmez şeyler yaşanacaktır” diye konuştu. 2013 Milli İstihbarat Teşkilatı'na (MİT) raporda Zarrab ile ilgili notların yer aldığını hatırlatan Aksünger, “TBMM Başkanlığı'na soruşturma komisyonu açılmış ve ardından takipsizlik kararı verilmişti” dedi.

SİYASİ VE EKONOMİK RİSKLER VAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Reza Zarrab için “hayırsever işadamı” dediğini hatırlatan Aksünger, “Yaşanacak sıkıntıların farkında değiller. Siyasi ikballeri açısından bu davayı umursamıyorlar. Bu davayla ilgili eşi Emine Erdoğan davada konuşuluyor. Neden sessiz? Bankacılık sistemi çökebilir. Sosyal ve ekonomik yaşamın riske girme ihtimali var” ifadelerini kullandı. Türkiye adına sıkıntı bir süreç olduğu vurgusunu yapan Aksünger, “ABD, 2010'dan beri belgelere hâkim. Bence yüzlerce kişiyi içeri sokacaklar” dedi.

AVUKATA BİLGİ PAYLAŞMA UYARISI

Reza Zarrab'ın yargılandığı New York Güney Bölge Mahkemesi Hâkimi Richard Berman, Zarrab'ın avukatı Benjamin Brafman'a mahkeme belgelerini kimseyle paylaşmaması yönünde uyarıda bulundu. Zarrab'ı ilgilendiren bütün bilgi ve belgelerin üçüncü kişilerle paylaşılmaması için gizlilik kararı veren Berman, avukatın savcılıktan alacağı belgeleri yalnızca kendi savunma ekibine verebileceğini söyledi.

YABANCI BANKALARA CEZA KESİLDİ

İngiliz bankası HSBC'nin“kara para aklama” suçlamaları ile ilgili olarak ABD yetkilileri toplam 1.9 milyar dolar cezaya hükmetmişti. İngiltere'nin piyasa değeri açısından ikinci büyük bankası konumundaki Standard Chartered da “İran'a yönelik ABD yaptırımlarını ihlal ettiği gerekçesiyle” ABD Adalet Bakanlığı tarafından yürütülen soruşturmada 327 milyon dolar ceza ödemişti. 

BABA ZARRAB TÜRKİYE'DEN İZLEYECEK

New York'ta tutuklu bulunan İran asıllı işadamı Reza Zarrab'ın ailesinin, mahkeme sürecini Türkiye'den takip ettiği öğrenildi. Zarrab ailesinin Tebriz'deki yatırımlarını takip eden bir kaynağa göre, Reza Zarrab'ın babası Hüseyin Zarrab, yaklaşık 3 aydır Türkiye'de. New York'taki davayı Türkiye'den takip eden Zarrab ailesinin ABD'ye gidip gitmeyeceği belli değil. Ailenin ne zamana kadar Türkiye'de kalacağı hakkında herhangi bir bilgi bulunmuyor. Zarrab ailesinin Türkiye'de bulunma sebebi ile İran'da ölüm cezasına mahkûm edilen Babek Zencani ile bir ilgisi olmadığını söyleyen haber kaynağı, Hüseyin Zarrab'ın eşi ve kızı ile birlikte Türkiye'de olduğunu belirtti.

  :

  :

  :

  :

  "​Bankacılıkta Reza Zarrab kabusu" hakkında Tweetler

  DİĞER EKONOMİ HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete