Yüzlerce hakim ve savcının yeri değişti!

HSYK, adli ve idari yargı kararnamesini tamamladı. Adli yargıda 3228, idari yargıda ise 518 hakim ve savcının yeri değişti.
Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) merakla beklenen yaz kararnamesi, büyük oranda tamamlandı. Son şekli verilmeye çalışılan ve Türk yargısında önemli değişikleri beraberinde getirecek olan kararnamenin bugün yayımlandı.

3 KARARNAME BİRDEN YAYIMLANACAK

3 ayrı kararname birden yayımlanacak. Bunlar; adliyelerde görev yapan hâkim ve savcıları kapsayan Adli Yargı Ana Kararnamesi, vergi ve idare mahkemelerinde görevli yargı mensuplarını kapsayan İdari Yargı Ana Kararnamesi ve Bölge İdare Mahkemeleri (BİM) Kararnamesi.

Ankara, İstanbul, İzmir, Konya, Gaziantep, Erzurum ve Samsun’da 56 daire şeklinde kurulan BİM’lerde 300 civarında yargı mensubu görevlendirildi. 

AÇIKLAR KAPATILACAK

3 kararnamenin toplam 4 bin dolayında hâkim ve savcıyı kapsaması bekleniyor. Bu rakam yargı tarihinin en kapsamlı kararnamesi olarak yorumlanıyor.

BİM'DE PARALEL AVI

İstinaf olarak da bilinen BİM’lerde görev verilecek isimler arasında “paralel yapı” ile ilişkili olduğu belirtilen isimlere yer verilmeyeceği ifade ediliyor. Adli yargı ana kararnamesinin büyük bölümünün ise rutin yer değişimlerini kapsayacağı kaydedildi. Bu kararname ile daha önce bölge adliye mahkemelerinde görevlendirilen isimlerin yerleri doldurulacak, hâkim ve savcı açığı bulunan yerlerin de açığı kapatılacak. “Paralel yapı” ile ilişkili isimler ise daha pasif yerlere atanacak.

Kaynak: haberturk.com.tr

  :

  :

  :

  :

  "Yüzlerce hakim ve savcının yeri değişti!" hakkında Tweetler

  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete