Üçüncü Köprü ve Körfez Köprüsü geçiş ücreti zamlandı!

Yapımları devam eden Üçüncü Boğaz Köprüsü ve Körfez Köprüsü'nün geçiş ücretleri dolardaki artış nedeniyle şimdiden zamlandı.
Dolarda yaşanan rekor artış özellikle ithal ürün fiyatları üzerinde baskı yaratarak günlük hayatı etkiliyor. Ancak kurlardaki artış yapım aşamasındaki iki dev projeyi bittiğinde kullanacak vatandaşları da şimdiden üzmeye başladı.

2013 yılının Mayıs ayı sonunda temeli atılan İstanbul Boğazı'nda inşaa edilen Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde geçiş ücretinin 3 dolar olacağı açıklanmıştı.

Dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın açıklama yaptığı tarihte Üçüncü Köprü'den geçiş ücreti o tarihteki kura göre 5.6 TL'ye denk geliyordu.

Ancak dolarda bugün görülen 2.70 TL seviyesine göre, Üçüncü Köprü'den geçmenin bedeli 8.1 TL'ye denk geliyor. Yani köprü daha bitmeden geçiş ücretleri yüzde 44.6 zamlandı.

'BUNLAR TAVAN RAKAM'

Binali Yıldırım 28 Mayıs 2013'te yaptığı açıklamada, 3 dolar karşılığı Türk Lirası olacak köprü geçiş ücretinin tavan ücretler olduğu belirterek şunları söylemişti:

"Geçiş ücretleri şöyle; belirlediğimiz tavan ücretleri var. Otomobil eşdeğeri oluyor. Kamyonsa, TIR'sa 3-4 otomobile eşdeğeridir.

Dingil sayısına göre değişiyor. Yolda kilometre başına 0.8 cent, doların 10'da birinden az. Köprü geçiş ücreti de 3 dolar karşılığı Türk lirası olacak. Bunlar tavan ücretlerdir.

Trafik durumuna göre bu ücretleri aşamaz ancak bu ücretlerin altında bir tarife uygulamasına da mani bir hal yok. İşletmecinin kendir kararıdır. İşletmeci, trafiği artırıp sürümden kazanmak için tarifeyi belirlenen sınırların altında tutabilir."

KÖRFEZ KÖPRÜSÜ DE YÜZDE 45 ZAMLANDI

Benzer durum yine yapımı süren Körfez Köprüsü için de geçerli.İstanbul-İzmir arasını 3,5 saate indirecek Gebze-Orhangazi-İzmir otoyolu projesinin en önemli geçiş noktası olan İzmit Körfez Köprüsü'nde çalışmalar son hız devam ediyor.

2013 yılının Aralık ayında çalışmalar hakkında bilgi veren Karayolları 1. Bölge Müdürü İsmail Kartal, 
sözleşme gereği köprüden geçiş ücretinin 35 dolar, her kilometresi için de 5 cent olacağını söylemişti.

Bu açıklamanın yapıldığı tarihte dolar 2.0460 TL'den işlem görüyordu. 35 dolarlık geçiş ücretinin o tarihte TL karşılığı 71.6 TL'ye denk geliyordu. Bu rakam bugün 94.5 TL'ye çıkmış durumda. Yani Körfez Köprüsü'nden geçmenin bedeli kurlardaki artış nedeniyle yüzde 45'e yakın yükseldi.

Kaynak: HaberTürk

  :

  :

  :

  :

  "Üçüncü Köprü ve Körfez Köprüsü geçiş ücreti zamlandı!" hakkında Tweetler

  DİĞER EKONOMİ HABERLERİ