Erdoğan’ın içkisi yılbaşı sepetinde!

TAPDK'nın yılbaşı sepetlerinde alkollü içkiyi yasaklamasının ardından, çeşitli firmalar ve büyük marketler yeni sepetler hazırladı.
Yılbaşı sepetlerine içki yerine “Demirhindi” ve “Sultan Şerbeti” konuldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da çok sevdiği ve bir süre önce Emniyet Gemnel Müdürlüğünün verdiği iftarda da içtiği Demirhindi şerbetli sepetlerin büyüğü 139 küçüğü 99 lira…

Alkolsüz yeni nesil yılbaşı sepetlerinde, “Çikolatalı Leblebi, Elma Kurusu, Dibek Kahvesi, Peynir Dolgulu Jalapeno,Turşu , Ay çekirdeği, Kavrulmuş kabak çekirdeği, Ananas, Köme ve Karışık çerez de var.

NASIL YAPILIYOR?

Demirhindi şerbeti, Hint hurmasının kaynatılması ile elde ediliyor. 41 çeşit baharat ekleniyor. 2 saatlik pişmenin ardından bir gün dinlendiriliyor. Daha sonra pastörize ediliyor. Şerbet Osmanlı döneminde, Yeniçeriler tarafından yapılmış ve Kanuni Sultan Süleyman’a servis edilmişti. Şerbeti çok beğenen Kanuni de Yeniçerileri akçe ile ödüllendirmişti.

Şerbetin sindirim sistemini rahatlatıp, antioksidan özelliği sayesinde vücuda direnç verdiği belirtiliyor. Sultan şerbeti ise kayısı, üzüm, elma gibi meyvelerin kaynatılıp içine 41 çeşit baharat eklenmesi ile benzer biçimde yapılıyor.

Kaynak: sözcü / Deniz Ayhan

  :

  :

  :

  :

  "Erdoğan’ın içkisi yılbaşı sepetinde!" hakkında Tweetler

  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete