"HDP milletvekili indirilmeli" sözüne takipsizlik!

Facebook'ta, 'Her şehide karşı bir HDP milletvekili indirilmeli' şeklinde paylaşımda bulunan profesör hakkında takipsizlik kararı verildi.
Kararda ‘indirilmeli’ ifadesinin öldürmek anlamına gelmediği öne sürüldü. Türk Dil Kurumu'na (TDK) göre ise yüksek bir yerden aşağı getirmek olduğu da kaydedildi.

CİHAN'ın haberine göre, Prof. Dr. Ahmet Atilla Şentürk, kendisine ait Facebook hesabında paylaştığı ‘Bu iş böyle olmaz. Her şehidimize karşılık bir HDP milletvekili indirilmeli.’ diye yazmıştı.

HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın da aralarında bulunduğu HDP’lilerin şikayeti üzerine Şentürk hakkında başlatılan soruşturma tamamlandı.

Basın savcısı Umut Tepe, Şentürk hakkında takipsizlik kararı verdi. Takipsizlik kararında ‘indirilmeli’ ifadesinin öldürmek anlamında olmadığı ileri sürüldü. Görevden almak anlamı da taşıdığı ifade edildi.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ KAPSAMINDA!

Türk Dil Kurumu’na göre bu kelimenin anlamının ‘yüksek bir yerden daha aşağı bir yere getirmek’ olduğu kaydedildi. Ayrıca bu sözün ifade özgürlüğü kapsamında kaldığı da ifade edildi.

Prof. Dr. Şentürk, ‘Bu iş böyle olmaz. Her şehidimize karşılık bir HDP milletvekili indirilmeli.’ şeklindeki paylaşımına tepkiler gelmesi üzerine bu kez de “Ağzının salyasını akıtarak sabahlara kadar hırlayan, tehdit mesajları yazan PKK ve HDP köpekleri! Bu ülke bütün kudurmalarınıza karşılık hala susuyorsa, insanımızın asaletindendir. Siz bu muameleye layık değilsiniz. Millet belki insan sıfatına girersiniz diye Meclise soktuğunuz o militanlara bir fırsat vermek istedi. Ama görüyoruz ki siz bu dilden anlamıyorsunuz. Yarın insanımız öfkesini tutamayıp tükürmeye başlarsa sizi boğulmaktan kim kurtaracak?” ifadelerini kullanmıştı.

HDP Genel Başkanı Demirtaş’ın da aralarında bulunduğu HDP’liler, Ahmet Atilla Şentürk'ün, 'zorla bir siyasi partinin faaliyetini engellemek, hakaret, halkı kanunlara uymamaya tahrik, tehdit, suç işlemeye tahrik, halkı kin ve düşmanlığa tahrik' suçlarından cezalandırılmasını istemişti.

  :

  :

  :

  :

  ""HDP milletvekili indirilmeli" sözüne takipsizlik!" hakkında Tweetler

  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete