Katırlar vurulmamış, intihar etmişler!

Şırnak'ta kaçakçılıkta kullanılan katırların infaz edilmesi tartışmasına, Vali Ali İhsan Su'da skandal bir açıklama geldi. Su, katırların "vurulmadığını, silah sesinden korkup uçurumdan düştüklerini" iddia etti.
CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, HAYTAP (Hayvan Hakları Federasyonu) üyeleri ile birlikte ölü katırların durumunsu incelemek için gittiği Şırnak'ta, Vali Ali İhsan Su ile de görüştü.

Onur Hürriyet'e yaptığı açıklamada, "Vali görüşmede bize, katırların vurulup öldürülmediğini, ancak silah sesinden korkup, uçurumdan düştüklerini söyledi" dedi.

"KAÇAN KATIRLARI, YAKALAYIP VURMUŞLAR..."

Onur, toplam 25 katırın öldürüldüğünü de anlatarak, "boyunlarından vurulmuş 15 katır derhal ölmüş. Diğerleri kaçmış. ancak kaçanları da askerler yakalayıp vurmuşlar" dedi.

VALİ AÇIKLAMA YAPTI: "KATIRLARIN KAÇAKÇILIKTA KULLANILMASI HAYVAN HAKLARINA AYKIRI"

Şırnak Valiliği de görüşme hakkında açıklama yaparak, katırların kaçakçılık faaliyetlerinde kullanılmasının "hayvan haklarına aykırı" olduğunu bildirdi. Açıklamada şöyle denildi;

"CHP Milletvekili Sayın Melda ONUR ve beraberindekiler, kaçakçılık faaliyetlerinde kullanılan katırlarla ilgili Valiliğimizi ziyaretlerinde:

Valiliğimizce, katırların kaçakçılık faaliyetlerinde kullanıldığı, özellikle sigara kaçakçılığında kullanıldığı, katırların bu anlamda gayri yasal işlerde kullanılmasının doğru olmadığı, bunun hem hayvan hakları bakımından hem de taşınan kaçak sigaraların insan sağlığına verdiği zararlar ve insan hakları açısından da doğru olmadığı, bu anlamda hepimizin kaçakçılık faaliyetlerine karşı çıkmamız gerektiği, ilgili vatandaşları bu konuda kendilerinin de uyarmasının uygun olacağı ifade edilmiştir.

Ayrıca kaçakçılık faaliyetlerinin sebebi olarak gösterilen işsizlik konusunda Valiliğimizce yöre vatandaşlarına (arıcılık, kilimcilik vb.) iş imkanları konusunda yardımcı olunacağının söylendiği gelen heyete ifade edilmiştir."


Vali'ye göre bu katır vurulmamış, intihar etmiş...

Kaynak: hurriyet.com.tr

  :

  :

  :

  :

  "Katırlar vurulmamış, intihar etmişler!" hakkında Tweetler

  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ