Logo ihalesinde doğal afet kurnazlığı

Gazinatep'in Logosu yüzünden yapılan tartışmalar yeni bir boyut kazandı. Bu logo için 810 bin Tl. ödendiği tartışmalarına, bu kez ihalenin yapılış şeklindeki gerekçe damga vurdu.
CHP Gaziantep milletvekili Akif Ekici, İç İşleri Bakanlığına yönelttiği soru büyük yankı uyandıracak niteliğe büründü. İşte Akif Ekici'nin açıklaması: 

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından “Gaziantep Küresel Marka Şehir Fizibilite Raporunun Hazırlanması İşi”nin, ihale kanunun 21/b maddesi kapsamına alınarak pazarlık usulüyle yapıldığı ortaya çıktı. Oysa söz konusu madde, doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen durumlarda uygulanabilir!

CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici, çok tartışılan logo ve şehir fizibilite raporu ihalesindeki çok kritik bir ayrıntıya dikkat çekti. Elektronik Kamu Alımları Platformu’nda (EKAP) 2015/123513 kayıt numarasıyla yer alan ihale bilgiler ve sonuç ilanındaki “İhale Türü –Usulü”ne ilişkin bilgiler incelendiğinde, ihaleye tek firmanın katıldığı ve katılan o tek firmanın da işi aldığı ve ihalenin de ihale pazarlık usulüyle yapıldığının anlaşıldığına işaret etti.

CHP'li Ekici, ihalenin pazarlık usulüyle gerçekleştirilmesine yasal dayanak olarak da Kamu İhale Kanunu’nun 21/b maddesi gösterildiğini kaydederek şöyle devam etti:

"Oysaki Kamu İhale Kanunu’nun 21/b maddesi “doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen veya idare tarafından önceden öngörülemeyen olayların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olması durumunu” pazarlık usulüyle ihale yapabilmenin şartı olarak emretmektedir. Şimdi kamuoyu, ihalenin gerçekleştiği Eylül 2015’te, ihalenin pazarlık usulüyle gerçekleşmesine neden olan ve Gaziantep’te meydana gelen doğal afet, salgın hastalık, can veya mal kaybı tehlikesinin ne olduğunu merak etmektedir."

GAZİANTEP’TE SALGIN VEYA DOĞAL AFET Mİ YAŞANDI?

Konuya ilişkin bir de soru önergesi veren CHP'li Ekici İçişleri Bakanı Efkan Ala'dan şu sorulara cevap vermesini istedi:

- Gaziantep Küresel Marka Şehir Fizibilite Raporunun Hazırlanması İşi” nin ihalesi neden pazarlık usulüyle gerçekleştirilmiştir?

- EKAP’ta yayınlanan sonuç ilanında ihalenin pazarlık usulüyle yapılmasına yasal dayanak olarak Kamu ihale Kanunu’nun 21. maddesinin b bendi gösterilmiştir. İhalenin yapıldığı Eylül 2015’te bu maddenin gerekçe gösterilmesine hangi doğal afet, salgın hastalık, can veya mal kaybı tehlikesi neden olmuştur? İhalenin yapıldığı tarihte Gaziantep Büyükşehir Belediye’nin öngöremediği hangi olay ortaya çıkmıştır?

- Son iki yılda Kamu İhale Kanunu’nun 21 maddesinin b bendi kapsamında hangi belediye kaç kamu alımı yapmıştır? Bu alımlarda işin mahiyeti ve sözleşme bedeli nedir?

Kaynak: gazintep27.net

  :

  :

  :

  :

  "Logo ihalesinde doğal afet kurnazlığı" hakkında Tweetler

  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete