Reza Zarrab’a kaçak yapı cezası

Zarrab’ın Kanlıca’daki yalılarında ve Kandilli Köşkü’ndeki kaçak yapılaşma nedeniyle İstanbul Büyükşehir Belediye Encümeni 80 bin lira para cezası kesti.
17 Aralık yolsuzluk operasyonunun kilit ismi İranlı işadamı Reza Zarrab’ın İstanbul Boğazı’ndaki tarih ve çevre katliamına bugüne kadar sessiz kalan İstanbul Büyükşehir Belediyesi sonunda adım attı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul 6 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu, hafta içinde Reza Zarrab’ın kaçak yapılarıyla ilgili yıkım kararı verdi ve suç duyurusunda bulundu. Bu gelişmenin ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Encümeni’nin, Boğaziçi İmar Kanunu’na ve onaylı projelere aykırı yapılaşma nedeniyle Zarrab’a 80 bin lira para cezası kestiği öğrenildi.

YIKILMASI TALİMATI VERİLMİŞTİ

Zarrab’ın Boğaz’daki rant oyunlarını deşifre edilmesinin ardından, Kültür ve Turizm Bakanlığı harekete geçmişti. 6 Numaralı Koruma Kurulu, yasaya ve mevzuata aykırı yapılaşma nedeniyle Zarrab ailesi hakkında da suç duyurusunda bulunma kararı almış ve İstanbul Boğaziçi İmar Müdürlüğü’ne kaçak yapıların yıkılması talimatını vermişti. Yıkım emri güvenlik kuvvetleri veya zabıta tarafından mal sahibine tebliğ edilecek.

HAPSİ İSTENİYORDU

Yapı, mal sahibi tarafından yıkılmazsa, yıkım işlemi İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yerine getirilecek . Boğaziçi Kanunu’nda yıkımın yanı sıra inşaat ruhsatı ile eklerine ve imar mevzuatına aykırı yapılan yapıların aykırı kısım ve bölümleri için 1 aydan 6 aya kadar hapis ve 200 bin liradan 500 bin liraya kadar cezası ile cezalandırılıyor. Ayrıca, Zarrab’ın şirketi Royal Holding üzerine kayıtlı Kandilli’deki tarihi köşkün bahçesindeki ağaçların kesilmesi nedeniyle de yargılanması bekleniyor.Kaynak: Sözcü / İsmail Şahin

  :

  :

  :

  :

  "Reza Zarrab’a kaçak yapı cezası" hakkında Tweetler

  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete