Günün Videosu

Tarık Toros Kara Harp Okulu imamı olduğu iddialarına yanıt verdi

Tarık Toros, TSK'nın Kara Harp Okulu imamı olduğu ve yurtdışına kaçtığı yönündeki iddialara ilişkin ilk kez konuştu.
Koza İpek Grubu'na kayyum atanmasıyla Bugün TV Genel Yayın Yönetmenliği'nden alınan gazeteci Tarık Toros, TSK'nın Kara Harp Okulu imamı olduğu ve yurtdışına kaçtığı yönündeki iddialara ilişkin ilk kez RS FM'de konuştu.

'Askeri casusluk' davasında yargılanan askerleri illegal yollarla fişlediği iddiasıyla iki amiral ve dört binbaşı hakkında gözaltı kararı alınmasını manşetine taşıyan Star gazetesi, haberinde Bugün TV eski Genel Yayın Yönetmeni Tarık Toros'un 'Gülen Cemaatinin Harp Okulu imamı' olduğunu iddia etti. Habere göre, Toros'un İzmir’deki cemaat operasyonlarında da ismi geçti.

Şu an İngiltere'de bulunan gazeteci, RS FM'de Yavuz Oğhan'ın hazırlayıp sunduğu 'Bidebunudinle' programında konuştu. Avukatlarının dosyaya gizlilik gerekçesiyle ulaşamadığını, suçlamaları da basından öğrendiğini söyleyen Toros, durumunu da bir espiriyle özetledi: "Türkiye'nin ahvalini sorarlarsa Tarık Toros imam oldu dersiniz."

'TSK'DA TERFİLERİ BEN BELİRLİYORSAM TÜRKİYE BİTMİŞ'

Toros, "21 senedir gazeteciyim. Başka bir iş bilmiyorum. İşkolik bir adamım. Evden ofise, ofisten eve giderim. Ben gazetecilikte askeri konuları hiç takip etmedim. 10 senedir kuvvet komutanlarını bile bilmiyorum. Kara Harp Okulu’nun hiçbir komutanını bilmem. Bir tek Talat Aydemir’i bilirim. Onu da herkes bilir. Eğer TSK’da terfileri ben belirliyorsam Türkiye bitmiş. Kiminle nerede toplantı yapmışım, neyi servis etmişim? Deli saçması bir şey. İnsaf. Bütün telefon konuşmalarımız ellerinde. Peşimizde zaman zaman hafiyeler vardı, arabalarımız takip edilirdi. Yıllardır didik didik ettiler bir şey bulamadılar. Bunlar milleti korkutma amaçlı" dedi.

'SADECE 150 BİN TL'LİK BİRİKMİŞİMİZ VAR'

İngiltere'ye kaçtığına yönelik iddialara ise samimiyetle cevap verdi Toros, "Kaçmadım. Türkiye’deki yaşamımızı sonlandırma kararı aldık" dedi. Yurt dışına nasıl çıktığını anlatan Toros, Akın İpek ile bağlantısının bulunmadığını da belirterek şöyle devam etti:

"Yurt dışına dört ay önce 4 Mart 2016’da çıktım. Yurt dışını gitmeyi kafasına koyan bir adam iki buçuk sene Türkiye’de gazetecilik mücadelesi vermez. Ben buraya gelirken hakkımda ne bir soruşturma ne bir inceleme vardı. İki buçuk yıl risk altında çalışık. Eğer kaçmayı düşünsem 2014’te kaçardım. Eşimle birlikte belki 100 gece polisler gelecek diye üzerimizdeki kıyafetlerle salonda uyuyakalırdık. Pasaportlarımızı yeniledik, vizelerimizi aldık, normal koşullarda gittik. Türkiye’de geçinemez, iş yapamaz hale gelmiştim. Hesaplarımızı, telefonlarımızı kapattık. Emeklilik hesaplarımızı bozdurduk. 150 bin TL paramız var. Burada bir sene yaşamımıza ya yeter ya yetmez. Sonrası Allah Kerim."

'ZİNDAN KÖŞELERİNDE UNUTULMAYI DÜŞÜNMÜYORUM'

"Ben kendimi ne kaçak, ne sürgün, ne de hasretlik hissediyorum" diyen Tarık Toros, bundan sonraki hayatını bu şekilde kurguladığını, zamanla insanlar tarafından anlaşılacağını söyledi.

İfade vermek için geri dönmeyeceğini de ifade eden Toros, "Bir savcı çıkmış sen Kara Harp Okulu imamısın ifadeye gel dediğinde dört ay sonra gidip bir zindanın köşesinde unutulmayı düşünmüyorum. Yıllar geçecek, iddianame yazılacak, duruşmalar olacak. Hayatımı böyle çürütemem. Ben Türkiye’deki yaşamımı sonlandırdım. Şimdi burada evrensel dille gazetecilik yapmanın yollarını arayacağım" diye konuştu.

Kaynak: gercekgundem.com

  :

  :

  :

  :

  "Tarık Toros Kara Harp Okulu imamı olduğu iddialarına yanıt verdi" hakkında Tweetler

  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete