close

Valiliğin engellediği Can Yücel oyununa belediye sahip çıktı

Edirne Valiliği tarafından sahnelenmesine izin verilmeyen ‘Can’ oyununa belediye sahip çıktı: “Yasak kabul edilemez.”
Edirne Valiliği’nin ‘argo’ ve ‘siyasi içerik’ gerekçesiyle Halk Eğitim Merkezi’nde sahnelenmesine izin vermediği Can Yücel’in şiirlerinden uyarlanan ‘Can’ adlı tiyatro oyunu Edirne Saraçlar Caddesi’nde sahnelenecek. Valiliğin kararına tepki gösteren Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan tweet atarak oyunun yönetmeni ve oyuncusu Kemal Kocatürk’ü oyunu 20 Mayıs’ta Saraçlar Caddesi’nde sahnelemesi için Edirne’ye davet etti. Daha önce Edirne’de iki kez oyunu sahnelediğini belirten Kocatürk, Edirne Valiliği hakkında dava açacağını belirterek şunları söyledi:

‘SİYASET YASAK MI’

“Valilik, Milli Eğitim Bakanlığı Yönetmeliği gereği izin vermiyor. Biz okulda oynamayı istemedik ki. Valiliğin açıklamasında, ‘argo’ ve ‘siyasi içerik’ gerekçe gösterilmiş. Siyaset yasak mı bu ülkede? Argo denilen şey halkın dilinin bir özelliği. Bu yasak bir suç teşkil ediyor. ”

Kemal Kocatürk’ün yönettiği ‘Can’, Can Yücel’in hayatını anlatıyor.

Oyun 20 Mayıs’ta sahnelenecek.

‘HEP BERABER OYUNU İZLEYECEĞİZ’

EDİRNE Belediye Başkanı Recep Gürkan, böyle bir yasağı belediye başkanı olarak kabul edemeyeceğini söyledi: “Edirne gibi çağdaş, Cumhuriyet’in kalesi olmuş bir şehrin tiyatroya yasaklamayla eş anlamlı hale gelmesi kabul etmeyeceğim bir şey. Meydanlar, alanlar bizim. Hep beraber oyunu seyredeceğiz.”

Kaynak: Esra Ülkar / hurriyet.com.tr
 

  :

  :

  :

  :

  "Valiliğin engellediği Can Yücel oyununa belediye sahip çıktı" hakkında Tweetler

  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete