Yeni başbakanı çok ağır bir tablo bekliyor

Türkiye, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başbakanlık koltuğuna atayacağı ismi merakla bekliyor. Ancak koltuğa kim oturursa otursun ekonomide çözüm bekleyen ağır sorunlarla uğraşacak.
AKP hükümetinin yıllarca uyguladığı gayrimenkul rantına dayalı ekonomi programı kaynakların üretim ekonomisine akmasını engelledi. Üretim çarkının yavaş çalışması nedeniyle işsizlik oranı bir türlü çift hanelerden aşağı düşürülemiyor. Resmi verilere göre, halen 3 milyon 290 bin işsiz iş aradığı halde iş bulamıyor. Umudunu yitirdiği için iş aramaktan vazgeçenler başta olmak üzere iş olsa çalışacak durumda olan diğer işsizler de eklendiğinde toplam işsiz sayısı 5 milyon 946 bine ulaşmış durumda.

Yeni başbakan koltuğa oturduğunda 6 milyonluk bu işsizler ordusu tablosuyla karşı karşıya kalacak.

İHRACAT KÖTÜ, TURİZM BATIK

Hükümetin komşu ülkelerle dostlukları birer birer yok eden dış politikası yüzünden döviz kapısı olan hem ihracat hem de turizm sektörü tarihinin en kötü dönemini yaşıyor. Yeni başbakanın yakın zamanda ciddi bir cari açık kriziyle karşı karşıya kalmaması için acilen yeni ihracat pazarları bulması, dev turizm yatırımcılarının batmaması için de Rus turistlerin yerini alacak yeni turist kafileleri keşfetmesi gerekiyor.

MEGA YATIRIMLAR DURABİLİR

Ekonomideki durgunluk nedeniyle başta küçük esnaf olmak üzere tüm sektörlerde ciddi nakit sıkıntısı yaşanıyor. Devasa şirketler birbiri ardına iflas erteleme kararı aldırıyor. Yeni başbakanın ekonomiyi yeniden canlandıracak, son dönemde siftahsız dükkan kapatan esnafın iflasını önlemek için yeni ekonomi paketleri açması gerekiyor.

Hükümet başta köprü, havalimanı, otoyol ve kamu hastaneleri olmak üzere dev yatırımları bütçe kaynaklarıyla kendisi yapmak yerine yap-işlet-devret modeliyle özel sektöre yaptırıyor.

Özel sektörün bu yatırımların altından kalkabilmesi için yurt dışından ucuz kredi bulması gerekiyor. Yeni başbakan, ekonomide güveni sağlayıp milyarlarca dolarlık krediyi ülkeye çekemezse mega yatırımlar durabilir.

Kaynak: sozcu.com.tr / Erdoğan Süzer

  :

  :

  :

  :

  "Yeni başbakanı çok ağır bir tablo bekliyor" hakkında Tweetler

  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete