TRT'nin canlı yayını RTÜK'e şikayet edildi

​Radyo Televizyon Üst Kurulu'na CHP adına Genel Başkan yardımcısı Bülent Tezcan başvuruda bulundu.
CHP, şikayet başvurusunda, "TRT Haber isimli kanal 08 Şubat 2015 tarihinde AKP İstanbul İl Kongresini canlı olarak 13.45-15.02 saatleri arasında tamamen taraflı, adalet duygusu ile bağdaşmayan, hukuk ve kanuna açıkça aykırı bir şekilde toplam 77 dakika yayınlamıştır.

GÜVENİ SARSMAKTADIR

AKP’nin İstanbul İl Kongresi’nin hemen hemen tamamını canlı yayında topluma aksettirmesi devletin televizyonuna olan güveni sarsmaktadır. Bunun yanı sıra yayın incelendiğinde birçok kanun maddesi ve ilkeyi ihlal ettiği görülmektedir" dedi.

ADİL YAYIN İLKESİ

CHP, devletin kontrolü altındaki medya organlarının kamu vicdanını yaralamayacak şekilde 'Adil Yayın İlkesi' uyarınca daha titiz ve özenli bir şekilde tarafsız, adil ve hukuka uygun yayın yapmalarının gerektiğine dikkat çekerken, "TRT milletin verdiği vergiler ile yayın yapan bir kuruluş olup, iktidar partisinin il kongresinin tamamını canlı yayında vermesi Adil Yayın İlkesini ihlal etmektedir" vurgusu yaptı.

ANAYASA'YI İHLAL EDİLDİ

CHP, anayasayı ihlal ettiğini savundukları devlete ait yayın kuruluşu TRT hakkında 2954 sayılı Türkiye Radyo ve Televizyon Kanun'unda ve 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun'nda düzenlenen yaptırımların uygulanmasını talep etti.

  :

  :

  :

  :

  "TRT'nin canlı yayını RTÜK'e şikayet edildi" hakkında Tweetler

  DİĞER MEDYA HABERLERİ