Twitter şeffaflık raporunu açıkladı

Rapora göre, mahkemeler ve devlet kurumları tarafından Twitter’den yasal yollarla talep edilen kullanıcı bilgilerinin sayısı geçen yılın son yarısına göre %52 oranında arttı.
En çok talepte bulunan ülkeler sırasıyla ABD, Japonya, Türkiye ve İngiltere. Taleplerin %12’si ise devlet kurumları dışında, özel şirketler ve kişiler tarafından açılan davalardan kaynaklanıyor.

2015’in ilk yarısında gelen talepleri toplam sayısı 4363 adet iken Twitter bu taleplerin sadece %58’ine cevap vermiş bulunuyor. 2015’in ilk yarısındaki “hesap silme” talepleri ise geçen yılın son yarısına göre % 26 oranında artmış. Twitter geçen yıla göre 442 mahkeme kararı talebi ve  561 adet hesap kapatma talebi daha fazla almış görünüyor ve bu taleplerin büyük kısmı Türkiye ile Rusya’dan kaynaklanıyor. Twitter, devlet kurumlarından gelen talepleri, hak ihlali veya özgür ifade sınırları kapsamında değerlendirip red edebiliyor ancak mahkeme kararlarına cevap vermemesi halinde, Twitter’ın o ülkedeki faaliyetleri mahkeme tarafından engelleniyor.

Kaynak: CNN Türk

  :

  :

  :

  :

  "Twitter şeffaflık raporunu açıkladı" hakkında Tweetler

  DİĞER MEDYA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete