close

'3. Havalimanı ihalesi bir mega felaket'

CHP'li Aykut Erdoğdu: Mega proje olarak gösterilmeye çalışılan bu proje ekolojik, teknik, hukuki ve ekonomik açıdan bir mega felakettir.
CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, 3.Havalimanı Finansmanı’na ilişkin “3. Havalimanı İhalesi 22 Milyar 152 Milyon Avro + KDV’ye Limak-Kolin-Cengiz-Mapa-Kalyon Ortak Girişim Grubu’na verilmiştir. Mega proje olarak gösterilmeye çalışılan bu proje ekolojik, teknik, hukuki ve ekonomik açıdan bir mega felakettir” değerlendirmesini yaptı.

CHP Yolsuzlukları Araştırma Birimi Başkanlığı da yapan Erdoğdu, bu tespitini ise şu gerekçelere bağladı:

“İstanbul’un son kalan kuzey ormanlarını yok edeceği için ekolojik felakettir. Projenin yapılacağı yerin uçuş tehlikesi yaratan hava koşulları ve bu yerin kuş göç yolları üzerinde olması dolayısıyla teknik felakettir. Havaalanı ihalesini kazanan konsorsiyum yetkilisinin ihalenin yapıldığı tarihte ihalelere katılmaktan yasaklı olması, ihale şartnamesinin ihaleden sonradan değiştirilmesi (havaalanı kotunun düşürülmesi, garanti koşullarının değiştirilmesi gibi), sözleşmenin açık hükümlerine rağmen yapım ve işletme süresini uzatacak şekilde yer tesliminin 22 ay boyunca yapılmaması, proje müteahhitlerinin 630 milyon dolarlık rüşvet havuzu oluşturması gibi birçok yolsuzluk nitelikli işlem dolayısıyla hukuki felakettir.

11.1 MİLYAR AVRU TUTARINDA

Havalimanı inşaatı tamamlanamasa, işletmeye alınamasa, bir tek uçak inmese dahi 11.1 Milyar avro tutarında hazine garantisi (4.6 milyar avro finansman garantisi ve 6.5 milyar avro talep garantisi) verildiği için ekonomik felakettir. 3. Havalimanını mega felaket olarak adlandırmamıza sebep teşkil eden tespitlerimizin tamamı belgelendirilmiş ve ilgili bakanlar tarafından kısmen kabul edilmiştir. Havalimanı ile ilgili durumu müteahhitler lehine ve kamu aleyhine ağırlaştıran yeni işlemler yapılmaktadır.

3.Havalimanı müteahhitleri 2 yıl boyunca yurt dışından finansman bulmak için çalışmış ancak hiçbir uluslararası finans kuruluşu bu mega felaketi finanse etmeye yanaşmamıştır. Projeye yurtdışı finansman bulunamayınca bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamu bankaları devreye sokulmuştur. ‘Milletin cebinden bir kuruş çıkmayarak’ yapılacağı söylenen 3. Havalimanı projesine konsorsiyumun yurtdışından bulamadığı 4.6 milyar € kredi, 3.5 Milyarı kamu bankalarından (Ziraat 1.5 milyar € + Halkbank 1 Milyar € + Vakıfbank 1 Milyar €) ve 1.1 Milyarı da özel bankalardan (Denizbank 500 Milyon € + Garanti Bankası 300 Milyon € + Finansbank 300 Milyon €) olmak üzere yurtiçinden bulunmuştur.

3. Havalimanı Uygulama Sözleşmesinin 7/e maddesinde kredi dahil her türlü finansmana hazine yatırım garantisi verilmeyeceği açıkça belirtilmiştir. Büyük ölçüde kamu bankalarının desteğiyle yurt içinden sağlanacak olan bu krediye hazine garantisi verilmesi yasal olarak da mümkün değildir. Çünkü, 4749 sayılı Kamu Finansmanı ve Borç Yönetimi Kanunu’nun 8. maddesi yurtiçi kredilerde hazine garantisi verilmesini yasaklamaktadır.

Kamu bankaları, işin sahibi olarak DHMİ’yi görmekte, kredinin garantisini de işlerin ters gitmesi durumunda borcun DHMİ tarafından üstlenilmesi senaryosunda görmektedir. Ancak Yap İşlet Devret Kanunu olarak bilinen 3996 sayılı kanununun 11/A maddesi projelere sadece yurtdışından sağlanacak kredileri üstlenme seçeneği getirmiştir. Bu durumda DHMİ’nin yurtiçinden sağlanan bir borcu üstlenmesi de yasal olarak mümkün değildir.

3. Havaalanı projesi müteahhidinin yurtiçinden sağlayacağı bir kredinin Hazine Müsteşarlığı tarafından üstlenilmesi de mümkün değildir. Zira 4749 sayılı Kanunun 8/A maddesi de sadece yurtdışından sağlanan finansmanın üstlenilmesine izin verir. Kaldı ki DHMİ bir KİT’tir ve KİT projesine ilişkin bir borcun Hazine Müsteşarlığı tarafından üstlenilmesi de kanunen mümkün değildir. “

HAZİNEYE YÜKLENMEKTEDİR

DHMİ’nin projeye garantör olmasının hukuken mümkün olduğunu vurgulayan Aydoğdu, “1,5 Milyar Liralık sermayesinin tamamı Hazine’ye ait olan DHMİ’nin 15.6 Milyar TL’lik (4.6 Milyar Avro) kredi garantisinin sonuçta bir Hazine garantisi olduğu ortadadır. Her aşaması şaibeli bu proje için ağırlıklı olarak kamu bankalarından sağlanan bu kredi 3. Havalimanı projesinde müteahhidin riskini kamu bankasına, oradan da Hazine’ye yüklemektedir” dedi.

Erdoğdu ayrıca, “Yapılan bütün hukuksuzluklar sonucunda ekolojik, teknik, hukuki ve ekonomik açıdan bir mega felaket olan 3. Havalimanı çocuklarımıza ve torunlarımıza 11 Milyar Avroluk bir yük getirmektedir. Projenin yapım ve işletme riskinin kamuya yüklenmesine rağmen işletme hakkının müteahhitlere verilmesinin” ahlaka ve hukuka aykırı olduğunu da kaydetti.

Kaynak: ANKA

  :

  :

  :

  :

  "'3. Havalimanı ihalesi bir mega felaket'" hakkında Tweetler

  DİĞER POLİTİKA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete