AKP'nin hesap verme korkusu!

Türkiye’nin en büyük şirketleri arasında bulunan 74 kamu şirketini denetleyen Sayıştay raporları Meclis’e iletti, kamuoyuna açıklamadı.
Raporların kamuoyuna açıklamamasının nedeni ise, AKP'nin TBMM’ye sunduğu torba yasa tasarısıyla Sayıştay’ın doğrudan denetimini engellenmesi oldu.

Türkiye’nin en büyük şirketleri arasında bulunan 74 kamu işletmesinin denetim raporlarını Meclis’e gönderen Sayıştay, raporları ise kamuoyuna açıklamadı. Kamuoyuna sadece KİT’lerle ilgili 236 sayfalık genel rapor açıklandı. Sayıştay bu yıla kadar ise, tüm KİT raporlarını Meclis’le birlikte kamuoyuna da açıklıyordu.

TEK BİR RAPOR AÇIKLANDI

Hürriyet'ten Hace Boyacıoğlu'nun haberine göre, yılın son günü Kamu İktisadi Teşebbüsleriyle ilgili bir açıklama yapan Sayıştay, Anayasa, Sayıştay Kanunu ve KİT Kanunu gereği 74 kamu işletmesini denetlediğini açıkladı. 2015 yılında yapılan denetimler sonucunda raporların da hazırlandığı belirtilen açıklamada şöyle denildi:

“Yıllık denetim raporları, denetlenen kuruluşların cevapları ve ilgili bakanlıkların görüşleri ile birlikte 29 Aralık 2015 tarihinde Kalkınma Bakanlığına, Hazine Müsteşarlığına ve KİT Komisyonunda görüşülerek denetimlerinin yapılmasını sağlamak üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunulmuştur. Sayıştay Kanunu’nun 43 üncü maddesinin 3 üncü fıkrasındaki;’Bu kapsamda, denetlenen kuruluşların, yıllık faaliyet sonuçlarını içeren genel rapor, kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla her yıl duyurulur’ hükmü gereğince hazırlanan 2014 yılı Kamu İşletmeleri Genel Raporu da duyuru ekinde yayımlanmış bulunmaktadır”

44. MADDE YAYINLANIR DİYOR

74 KİT’e ait raporları kamuoyuna açıklamayan Sayıştay, bu durumu kendi kanununun 43. maddesine dayandırdı. Ancak aynı kanunun 44. maddesinde ise, hazırlanan Sayıştay raporlarının kamuya duyurulacağı hükmüne yer veriliyor. Maddede “Sayıştay raporları, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulduğu ve ilgili kamu idarelerine verildiği tarihten itibaren onbeş gün içerisinde Sayıştay Başkanı veya görevlendireceği başkan yardımcısı tarafından, kanunların açıklanmasını yasakladığı durumlar hariç kamuoyuna duyurulur” ifadesine yer veriliyor.

Kanun savunma, güvenlik ve istihbaratla ilgili kamu idarelerinin ellerinde bulunan devlet mallarının denetimleriyle ilgili hazırlanan raporların duyurulmasında ise ayrı bir düzenleme yapılmasına olanak sağlıyor.

THY ve Telekom gibi kamu hissesi yüzde 50’nin altında olan şirketleri Sayıştay denetiminden kaçırma çabası Anayasa Mahkemesi’nden dönen AKP, TBMM’ye sunduğu torba yasa tasarısıyla Sayıştay’ın doğrudan denetimini engellenmişti.

Kaynak: hurriyet.com.tr

  :

  :

  :

  :

  "AKP'nin hesap verme korkusu!" hakkında Tweetler

  DİĞER POLİTİKA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete