Günün Videosu

'Aleviyle evlenilir mi' sorusuna Diyanet'ten skandal yanıt!

Bakan Görmez’in “cemevlerinin caminin alternatifi gösterilmesi kırmızı çizgimizdir” şeklindeki sözleri tartışma yaratırken, Diyanet’in internet sitesinin "Fetvalar" bölümünde “Alevi olan kişi ile evlilik caiz midir?” sorusuna cevap verildi.
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in geçtiğimiz günlerde "Cemevlerinin camiye alternatif gösterilmesi kırmızı çizgimizdir" demecinin ardından, şimdi de Diyanet'in internet sitesinde skandal bir soruya skandal yanıt verildi. 

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın internet sitesinde, önce “Alevilik nedir” sorusuna yanıt aranıyor. Fetvada, “Alevilik, X. yüzyıldan itibaren, İslam’ı kabul etmeye başlayan göçebe ve yarı göçebe oymakların, bu yeni dinle birlikte önceki inanç ve geleneklerini bir biçimde bağdaştırdıkları, sonraki dönemde bünyeye bazı Hurufi ve Şii unsurların katıldığı; Hak-Muhammed-Ali anlayışına dayalı, yol mensubunun, dört kapı-kırk makam ile insan-ı kamil”olacağını benimseyen; batıni, tasavvufi özellikleri öne çıkan sosyo-kültürel bir yapıdır” tanımı yapılıyor. 

ALEVİLERLE EVLENİLİR Mİ? 

Diyanet, “Alevi olan kişi ile evlilik caiz midir?” sorusuna da yanıt vererek, halkı “aydınlatmaya”çalışıyor. Kendileriyle evlenilmesi caiz olmayan kişilerin ayet ve hadislerde belirtildiği, bunların dışında kalanlarla evlenmenin helal olduğunun açıkça ifade edildiği savunulan fetvada, “İslam’a göre Müslüman bir kadın ancak Müslüman bir erkekle evlenebilir. Allah’a, Hz. Muhammed’in Allah’ın elçisi olduğuna, onun ümmetine tebliğ edip hayatında uyguladığı dini hükümlere inanan ve bunları kabul eden herkes Müslümandır. Bu itibarla evlenirken aranan nokta, kişinin Müslüman olup olmadığının tespitidir. Müslüman olanla evlenilir, olmayanla evlenilmez” denildi. 

"MÜSLÜMAN OLMAYANLA EVLENİLMEZ" YANITI

Fetva, sorunun yanıtı şöyle sonuca bağlanıyor:


“Dinin kesin hükümlerinden birini veya bir kısmını inkar eden, söz ve davranışlarıyla dinin sınırları dışında bulunduklarını ilan ve izhar eden kimseler ise Müslüman sayılmazlar. Günümüzde Sünni veya Alevi kökenli olup da bu iki geleneğin uzağında hatta alakasız nitelikte olan, mesela ateist olan insanlar da vardır. Bir Müslümanın böyle kişilerle evlenmesi caiz değildir. Ancak iman esaslarına inanan, İslam’ın şartlarını kabul eden, -bir kısmını uygulamasa bile- bunları reddetmeyen kişiler ise Müslümandır. Böyle kişilerle hangi mezhepten olurlarsa olsunlar evlilik yapmak caizdir.”

Kaynak: Cumhuriyet /Alican Uludağ
  • ms
    Doğrudur ms - 4 Ocak 2016 Açıkçası İlandaki başlık ile içerikteki makale arasında dağlar kadar fark var. Diyanet İşleri Bk'mızın yapmış olduğu açıklamada herhangi bir sakınca yoktur aksine son derece mantığa uygun doğru bir açıklamada bulunduklarını düşünüyorum.
  • ADORA LIGHT
    Dıyanete ne? ADORA LIGHT - 4 Ocak 2016 Diyanetin işi insanlara DÜRÜST-AHLAKLI-VİCDANLI-MERHAMETLİ-olmanın İNSAN olmak için YETERLİ olduğundan bahsetsin...Kimin nerde, Aleviyle mi? Dinsizle mi? Budistle mi? evlenecğine KARIŞMASIN....

:

:

:

:

"'Aleviyle evlenilir mi' sorusuna Diyanet'ten skandal yanıt!" hakkında Tweetler

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

KARŞI VİDEO
https://twitter.com/KarsiGazete