Başbakanlık o iddiayı yalanladı

Başbakanlık, "Bayırbucak'tan 40 bin kişinin Türkiye'ye yürüdüğü iddiası doğru değil" açıklaması yaptı.
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Hatay Valiliği koordinasyonunda Bayırbucak Bölgesi ve Türkmendağı'ndaki Türkmenler için yürütülen çalışmalarda acil ihtiyaçların tamamının karşılandığı belirtildi.

Yetkililer, 40 bin kişinin Bayırbucak bölgesinden veya Türkmendağı'ndan Türkiye'ye doğru yürüdüğü iddiasının ise doğru olmadığını belirttiler.

TÜRKMEN DAĞI'NIN DÜŞTÜĞÜ İDDİASI DOĞRU DEĞİL

Çatışmaların devam ettiği belirtilen Türkmen bölgesinde üst düzey yetkililerin verdiği bilgiye göre dün gece itibariyle Zahiye Dağı, Türkmen güçlerinden geri alındı. Stratejik değerinin bulunduğu belirtilen iki tepe olan Kızıldağ ve Zahiye Dağı'nın Esad rejimi güçlerince ilk etapta ele geçirilmesinin ve bombalamaların bir kriz durumu oluşturduğu öğrenildi. Yetkililer ayrıca Türkmen Dağı'nın düştüğü ve 40 bin kişinin Bayırbucak bölgesinden veya Türkmendağı'ndan Türkiye'ye doğru yürüdüğü iddiasının ise doğru olmadığını belirttiler.

Sınırın sıfır noktasına gelen Türkmenlerin sayısının yaklaşık 2 bin 500 olduğu öğrenilirken 507 aileden erkeklerin çocuklarını ve eşlerini bırakarak savaşmak için geri döndüğü bildirildi. Türkiye'ye yönelebilecek nüfus hareketlerine karşı sınırın sıfır noktasında; kayıt kabul, sağlık, iaşe, güvenlik hizmetleri için tüm ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının hazır hale getirildiği belirtildi.

SINIRIN SIFIR NOKTASINA 18 BİN 695 ARAÇ İNSANİ YARDIM

Bugüne kadar AFAD koordinasyonunda 20 bin Türkmenin 4 barınma merkezinde misafir edildiği bildirilirken çalışmalarda STK'lar, Türk Kızılayı ve UNİCEF'in de yer aldığı kaydedildi. İlk etapta 510 çadır dağıtıldığı ve dağıtılan çadır sayısının bine varmasının beklendiğini belirten yetkililer, sınırın sıfır noktasındaki Suriye'deki sivil halka bugüne kadar toplamda 1 milyar 136 milyon 383 bin 787 lira değerinde 18 bin 695 araç insani yardım gönderildiğini açıkladı.

Kaynak: DHA

  :

  :

  :

  :

  "Başbakanlık o iddiayı yalanladı" hakkında Tweetler

  DİĞER POLİTİKA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete