Bu cezaevinde IŞİD'i eleştirmek yasak

CHP'li Ağbaba'nın hazırladığı rapora göre Tekirdağ Cezaevi’nde IŞİD ve Barzani'yi eleştirmek yasak.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, üyesi olduğu TBMM İnsan Hakları Komisyonu ile Tekirdağ Cezaevi’ne ziyarette bulunup inceleme ve görüşme raporu hazırladı.

İşte o rapor:

TEKİRDAĞ F1 CEZAEVİ

Ankesörlü telefonda tekmil


Mehmet Ersin (İran vatandaşı): 3 yıl İran'da ilkokul okumuş, ailesini cezaevine girdiğinden beri görmemiş, Adalet Bakanlığı'ndan İran'a sevk için özel izin istemiş ancak bu izin çıkmamış İran'a sevk olmak istiyor.

Ali Yerci: FETÖ'den cezaevinde. Örgüte finans sağladığımı iddia ediyorlar. Benimle birlikte aynı operasyondan giren bir kişi daha var ancak yalnız kalıyoruz. Çıplak arama var. Ankesörlü telefonda tekmil veriyoruz.

ÇÖZÜM SÜRECİ

Cafer Koca: Cezaevindekilerin önemli bir bölümü istek dışı sevkle buraya gelmiş. Isıtmada problem yok. Kısa dalga radyo yasak. Cezamız 1 yılın altına düşse bile ilçe cezaevine gönderilmiyoruz, eskiden bu uygulama yapılıyordu. Çözüm süreci bitince bize karşı yaklaşım değişti. Dışarıdaki politikalar nasılsa burada da aynısı, çözüm süreci bitince cezaevinde tam olarak hissettik. Baskılar başladı, iç çamaşırlarımızı bile arıyorlar. Disiplin cezası yoktu, şimdi ceza verilmeye başlandı. Sohbette dahi arama yapıyorlar. Diyarbakır'daki firardan sonra çekpas sapı vermemeye başladılar.

İhsan Demir (adli mahkum): Uyuşturucudan ceza almış. Özel yetkili mahkemeler tarafından ceza verildi. Bu mahkemelerin verdiği kararlar sadece sadece siyasi suçlar için değil bütün suçlar için de değerlendirilmeli. Dosyayı incelemeden ceza verdiler.

IŞİD'İ ELEŞTİRMEK YASAK

Hasan Polat: 7 Haziran'dan beri cezaevinde uygulama değişti. Ağırlaştırılmış müebbetlerin havalandırma saatleri günde 1 saate indi. Mektuplarımıza içinde siyasi değerlendirme olunca el konuluyor. AKP'ye yönelik siyasi eleştiriler içeren mektuplarımız imha ediliyor, bu mektuplara el konuluyor. Ama IŞİD'in eylemlerini eleştirdiğimiz mektuplarımız da 'terörle paniğe sevk ettiğimiz' gerekçesiyle gönderilmiyor. Bu cezaevinde IŞİD'i eleştirmek yasak. 7 dişinin olmadığı gözüküyor ancak 1 yıldan beri hastaneye sevki yapılmadığını anlattı.

Ali Haydar Saygılı: İdare mektuplarla ilgili sıkıntı çıkarıyor, aramalar artırıldı. Anayasa Mahkemesi adil yargılama olmadı diye benim davamı bozdu ancak yerel mahkeme tahliye etmedi. Anayasa Mahkemesi gazeteci Can Dündar'ın dosyasında da aynı kararı verdi, o tahliye edildi, ben edilmedim. Burada kitap yazıyorum, çeviri yapıyorum ama gelen kitaplar çok bekliyor. Elimle yazıp gönderiyorum bana bilgisayarda yazılı olarak geliyor ama en az iki ay gönderilmiyor. Atılım gazetesine Alevilikle ilgili yazdığım makaleleri bile göndermiyorlar. Hükümeti eleştiren hiçbir mektup dışarı çıkmıyor. Süreç bitince herşey bozuldu, yemek de bozuldu, açık görüş de bozuldu.

BARZANİ'Yİ DE..

Ercan Görtaş: Kürtçe yayına izin verilmiyor. Zazaca metin çeviremiyoruz. Bir mektubumda Barzani'yi eleştirdim, devlet büyüğünü eleştirdiğimiz için mektubun o kısmı karalandı, öyle gönderildi. Barzani burada devlet büyüğü yerine konuldu. Yan flüt çalıyordum, arızalandı, tamire gönderdim, ağır metal olduğu için geri alamıyorum, bana vermiyorlarama çözüm süreci devam ederken ben bu aleti cezaevinde çalabiliyordum.

Haydar Bayar: Ressam. Kuru boya, sulu boya, pastel boya ve akrilik boya verilmiyor. Sadece kara kalem serbest. Che, Mazlum Doğan, Mahir Çayan çizerek bir takvim hazırladık ancak cezaevi idaresi takvime izin vermedi. Che'ye terör örgütünün sembolü denildi. Mahkemeye verdik, mahkeme terör örgütü üyesi olmadığı yönünde karar alınca takvimi geri aldık. Koğuşuma Mahir Çayan resmi astığım için hücre cezası verdiler. Panoya resim asamıyoruz, sadece bayrak ve Atatürk resmi serbest. Bizim dosyamızı hazırlayan cemaat polisleri şimdi benim gibi tutuklu.

Eren Türk: Kasten adam öldürme suçundan tutukluyum. Gazi Mahallesi'nde bir torbacı öldürüldü, maskeli şahısın kazağıyla benzer bir şey giydiğim için burdayım. Kahvede maç izliyorduk, ikinci yarı maskeli bir grup geldi kahvenin önüne, bize torbacıyı teşhir ettiler, 'Bu torbacıyı tanıyın' dediler. Benim üzerimde BJK forması vardı, maskeli şahsın üzerinde ise beyaz siyah şeritli kazak vardı, o kazağa benziyor diye giydiğim şey beni buraya attılar. Pantolonum aynı değil, hiçbir şeyim aynı değil, suçum BJK forması giymek.Sadece şeritler benziyor, benimki formaydı, onunki kazak.

TEKİRDAĞ F2 CEZAEVİ

Hasan Gülbahar: 1,5 ay önce buraya geldim. Osmaniye Cezaevi'nden bizi sürgün ettiler. Kırtasiye malzemelerimizi vermediler. Osmaniye'den gelirken getirdiklerimizi bize vermediler. 1981 Ocak'ta girdim, 2013 Mayıs'ta 4. yargı paketiyle çıktım, tekrar cezaevine girdim. Kör olma riskim var. Glukom var ama tedavi olamıyorum.

Mustafa İlgen: 9 yaşındaki çocuğum kara kalem kuş resmi yapmıştı, vermiyorlar. Kuş resmi olduğu için vermiyorlar güvenliği ihlal ediyor diye. Dilekçelerimize geri dönüş olmuyor. Resim kitapları verilmiyor. A4'ten büyük hiçbir şey vermiyorlar. Plastik spiralli defterim vardı, spirallerini ve plastiklerini söktüler, tek tek sayfa sayfa kaldı. Osmaniye Cezaevi'nde spiralliydi, burada güvenliğini ihlal eder diye spiralini söktüler. Getirdiğimiz defterlerin kaplarını dahi söküyorlar.

Nedim Öztürk / Cem Kılıç / Mehmet Akdemir: Keyfi tecrit var. 3 kişiyiz iki leğen iki kova izni var. Sohbet hakkı 6 saat, yemekler kötü, hükümlü/tutuklu ayrımı var. 2009'dan 2017'ye kadar görüş yasağım var. Bayramlar hariç kimseyle yüz yüze görüşemiyoruz. Bu cezam nedeniyle kızımla görüşemiyoruz. Kızım ben girdiğimde 9 yaşındaydı, şimdi 19 yaşında. Kızımın gençliğini göremedim. Musluklar bozuluyor, siz yapacaksınız deniliyor. Su akmaya devam ediliyor.

  :

  :

  :

  :

  "Bu cezaevinde IŞİD'i eleştirmek yasak" hakkında Tweetler

  DİĞER POLİTİKA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete