Burhan Kuzu’nun vekilliği düşürülecek mi?

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, AKP İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu’nun milletvekilliğinin düşürülmesi hakkında TBMM Başkanlığı’na dilekçe verdi.
Milletvekili Mahmut Tanal, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada “İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu’nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı olduğu yönünde basında haberler yer almış ve Kuzu’nun Twitter hesabında ‘Cumhurbaşkanı Başdanışmanı’ ibaresine yer verilmiştir. Milletvekili seçilen kişi Cumhurbaşkanı’na danışmanlık görevini yapamaz” dedi.Bu durumu Anayasa’nın 82. maddesi ile temellendiren Tanal, Burhan Kuzu’nun milletvekilliğinin düşürülmesi için dilekçe verdi. Mahmut Tanal devamında “Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri, yürütme organının teklif, inha, atama veya onamasına bağlı resmî veya özel herhangi bir işle görevlendirilemezler. Bir üyenin belli konuda ve altı ayı aşmamak üzere Bakanlar Kurulu’nca verilecek geçici bir görevi kabul etmesi, Meclis’in kararına bağlıdır bunlar kanunlarla düzenlenmiş ifadelerdir” izahında bulundu.

Ardından, milletvekili Burhan Kuzu’nun ‘Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı’ görevini devam ettirmesi halinde, Anayasa’nın 82. maddesi ve 31.10.1984 tarih ve 3069 sayılı Türkiye Büyük Millet Meclisi Üyeliği ile Bağdaşmayan İşler Hakkında Kanun ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İç Tüzüğü’nün 137. maddesi gereğince milletvekilliğinin düşürülmesine karar verilmesi için gereğinin yapılmasını talep etti.

  :

  :

  :

  :

  "Burhan Kuzu’nun vekilliği düşürülecek mi?" hakkında Tweetler

  DİĞER POLİTİKA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete