Başmüftüden akıl almaz talep!

Suudi Arabistan Başmüftüsü: "Satranç haram, yasaklanmalı."
Suudi Arabistan Başmüftüsü Şeyh Abdülaziz el-Şeyh verdiği fetvada İslam dinine uygun olmadığını savunduğu satrancın zaman kaybı olduğu ve kumarı teşvik ettiği gerekçesiyle yasaklanması gerektiğini söyledi.

Satrancı ‘haram’ ve ‘vakit kaybı’ olarak niteleyen Başmüftü, “Oyunu oynayanlar arasında düşmanlığa yol açıyor” dedi. Irak’ın en önemli Şii din adamı Ayetullah Ali el-Sistani de daha önce satrancın yasaklanması gerektiğini söylemişti. Satranç oyunu, 1988′e kadar İran’da da ‘haram’ olarak kabul edildiği için yasaklanmıştı. Ancak İran’ın eski dini lideri Ayetullah Humeyni, kumar oyunu olarak kullanılmadığı sürece satranca izin verileceğini söylemişti.

ŞAŞKINLIKLA KARŞILANDI

İran’ın uluslararası turnuvalara katılan bir ulusal satranç federasyonu da bulunuyor. İngiltere’de yayınlanan Guardian gazetesi, “Satrancı yasaklamaya yönelik adımlar şaşkınlıkla karşılanıyor. 7. yüzyılda bugün İran’ın bulunduğu toprakları fetheden Müslümanlar satranç oyununu benimseyip Avrupa’ya kadar taşımışlardı” diyor. Gazetenin haberinde Müslüman din adamlarının satrancı şanstan çok beceriye dayalı bir oyun olduğu için kumardan ayrıştırdığı da hatırlatılıyor.

İngiltere satranç şampiyonu Nigel Short, Suudi Arabistan’ın satrancı yasaklamasının ‘büyük bir trajedi’ olacağını ifade etti ve “Satrancın toplum için bir tehdit olduğunu düşünmüyorum.

Ayetullah Humeyni bile zamanında satrancı yasaklayarak aşırıya kaçtığını kabul etmişti” dedi. Bir soruya yanıt olarak verildiği için fetvanın daha çok tavsiye olarak görüleceği tahmin ediliyor ve bir yasağa dönüşmesi beklenmiyor.

Kaynak: BBC Türkçe
  • Niyazi Alper Yurt
    Müftüymüş. Niyazi Alper Yurt - 22 Ocak 2016 Ulan densiz deli. Senin bu dünyada nefes alman bile haram. Gidecek yerin bok çukuru. Nesin, kimsin.

:

:

:

:

"Başmüftüden akıl almaz talep!" hakkında Tweetler

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

KARŞI VİDEO
https://twitter.com/KarsiGazete