Demirtaş'tan flaş AKP'yle koalisyon açıklaması!

Selahattin Demirtaş: Tabii ki AKP’ye gideriz
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır’da basın kuruluşlarıyla yaptığı toplantıdaki koalisyon açıklaması tartışma yarattı. Demirtaş, “İlkeleriniz çerçevesinde AKP ile bir koalisyon kurabilir misiniz?” sorusunu “Diğer partiler bunu başaramayınca görev bize verilirse tabii ki AKP’ye gideriz. Bizim ilkelerimizi kabul edip dışarından veya içeriden HDP’yi hükümet kurma, istikrarsızlığı ortadan kaldırma görevi bize tevdi edilirse buna açık oluruz” dedi.

PKK’nın Avrupa’daki yayın organı Yeni Özgür Politika’nın haberine göre, HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır’da basın kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelerek gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“BİZE GELEN HER PARTİ İLE GÖRÜŞECEĞİZ”

Koalisyon görüşmelerinin Cumhurbaşkanı’nın görevlendireceği parti genel başkanı tarafından başlatılacağını anımsatan Demirtaş, öncelikle birinci (AKP) ve ikinci (CHP) çıkan partilerin bir koalisyon kurması gerektiğini tekrarladı. “Kapımızı çalan, bize gelen gelen her parti ile görüşeceğiz. Meclis Başkanı seçildikten ve Başkanlık Divanı oluştuktan sonra bu görüşmeler başlayacak” diyen Demirtaş, görüş ve görüşmelerini açık ve şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşacaklarını dile getirdi.

“SEÇİMLER GELİP GEÇİCİDİR”

AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun HDP’ye yönelik sözlerinin sorulması üzerine Demirtaş, şunları söyledi: “Seçim öncesi kullanılan rijit, öfkeli, ötekileştirici dil, AKP’ye kaybettirmiştir. Aynı tarzı sürdürmek seçim sonuçlarından yeterince ders çıkarmamış olmak demektir. Naçizane önerim; seçimler gelip geçicidir, bir seçimden yola çıkarak ‘biz varsak ülke vardır yoksa ülke batsın’ yaklaşımı ile hareket etmek hiç kimseye yarar sağlamaz. HDP’yi suçlamak, HDP’yi zan altında bırakmak, HDP’ye talimat vermek, nasihat ve ödev vermek tutumundan vazgeçmelidir. Doğru bir hükümet programı, doğru ilkeler, doğru bir anlayış ile kapımız çalınırsa, olumlu bulduğumuz bütün çözüm arayışlarına destek oluruz. Bu illa birlikte hükümet kurmamız anlamına gelmiyor. Hükümet veya koalisyon kurmadan da oluşacak doğru ilkeleri desteklemeye hazırız. Çözüm süreci yeni anayasa başta olmak üzere Türkiye’nin önünü açacak her türlü doğru işin yanında oluruz, destekleyicisi oluruz. Ama bunun için öncelikle dilin ve üslubun değişmesi lazım.”

“TABİ Kİ AKP’YE GİDERİZ”

“HDP başkanlığı gündemden çıkardı. HDP ilkeleri çerçevesinde bir AKP-HDP koalisyonu olabilir mi? Kimse bunu konuşmuyor” diyen Demirtaş, ‘İlkeleriniz çerçevesinde AKP ile bir koalisyon kurabilir misiniz?’ sorusunu şöyle yanıtladı: “Diğer partiler bunu başaramayınca görev bize verilirse tabii ki AKP’ye gideriz. Bizim ilkelerimizi kabul edip dışarından veya içeriden HDP’yi hükümet kurma, istikrarsızlığı ortadan kaldırma görevi bize tevdi edilirse buna açık oluruz. Tartışmasız destek dayatmasını kabul etmeyiz. Biz AKP ile içeriden veya dışarından bir koalisyona destek vermeyeceğiz, dedik. Ama görev bize verilmişse, ilkelerimizi koyduğumuzda AKP, CHP, MHP bizi desteklemeye hazırlarsa bu görevden kaçmayız.”

  :

  :

  :

  :

  "Demirtaş'tan flaş AKP'yle koalisyon açıklaması!" hakkında Tweetler

  DİĞER POLİTİKA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete