Erdoğan’dan Ağrı açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Genelkurmay'ın 'takdire şayan' bulduğu görüntüleri yalanladı ve konuyla ilgili başka görüntülerin olduğunu söyledi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kazakistan ziyareti dönüşü beraberinde götürdüğü gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başkanlık sistemi ile ilgili beklentilerini yineleyen Erdoğan, Ağrı’daki PKK saldırısı ile ilgili de çarpıcı açıklamalarda bulundu. Erdoğan Ağrı’da yaralı askerlere HDP’lilerin yardım ettiğine yönelik görüntüleri yalanladı.  

“Onları da HDP’liler aldı diyorlar. Hiç alakası yok.” diyen Erdoğan “Kamera kayıtları var, ben bizzat izledim. Bu şekilde yapılan kampanyalarla adeta 7 Haziran’a yatırım yapmanın gayreti içerisindeler.” diye konuştu.

Erdoğan “Ağrı’da yaşananlar süreç için kırılma noktası oldu. Süreç hangi aşamada?” şeklindeki bir soruya  “Çözüm Süreci’yle ilgili olarak şu anda birileri bu sürecin önünü kesmenin gayreti içerisine girdi.

Peki, bu süreci engellemek, önünü kesmek isteyenler kim? 6-7-8 Ekim tarihlerindeki olaylar, bu yöndeki en önemli ilk adımdı. Sebebi de belli. Yaklaşan bir seçim var.

Bu yaklaşan seçimlerde vatandaşın rahatlıkla sandığa gitmesine mani olmak istiyorlar. Vatandaşlarımızın, kendi iradesiyle, vicdanlarının sesini dinleyerek sandığa gidecekleri bir ortam kimilerini rahatsız ediyor. Dezenformasyon yapabilmek için, “Yaralı askerlerini orada bıraktılar, onları da HDP’liler aldı” diyorlar.

Hiç alakası yok. Oradaki çevre köylerin çoğu zaten köy korucularının olduğu köyler. Kamera kayıtları var, ben bizzat izledim. Bu şekilde yapılan kampanyalarla adeta 7 Haziran’a yatırım yapmanın gayreti içerisindeler.

Ben inanıyorum ki halkımız kendi iradesine baskı uygulamaya, dayatmada bulunmaya kalkışanlara gereken cevabı verecektir. Dolayısıyla bu tür eylemlere karşı çok daha dikkatli olunması lazım. Halkımız burada iyi bir direnç ortaya koymalı.” diye yanıt verdi.

“BEN PARTİ İSMİ VERMEDİM”

Başkanlık sistemi ile ilgili de konuşan Erdoğan “Başkanlık, benimle değil, ülkeyle ilgili bir mesele. Şu anda ben Cumhurbaşkanı olarak bu görevde mevcut anayasa çerçevesinde yapmam gereken neyse onu yapıyorum.

Ama tecrübelerim doğrultusunda düşüncelerimi de söylüyorum. İster A partisi, ister B partisi, yeterli milletvekilini alıp anayasa değişikliğini yapsın. Ben, “400 milletvekili verin ve yeni anayasayı parlamento kendisi yapsın” dedim.

Bazı partiler bundan rahatsız oluyor. Ya niye rahatsız oluyorsun? Sen al 400 milletvekili. Bir diğeri alsın. Muhtemelen kendilerinin alamayacaklarını düşünenler, rahatsız oluyorlar.

Halbuki hiç rahatsız olmadan, “Cumhurbaşkanı kendi kanaatini söylüyor” diyebilirler. Ben parti ismi vermiyorum. Burada 367’ye ihtiyaç var. 367’nin biraz üstü de olabilir…

390 olur, 380 olur… Yeter ki yeni anayasa için buna inanmış bir parlamento oluşsun. Derdimiz bu. Bu olmuyorsa, o zaman referandumu parlamentodan çıkarabilecek bir sayı olsun.” diye konuştu.


“25-30 TOPLANTI YAPARIM”

Kendi Çalışmalarının seçime endeksli olmadığını savunan Cumhurbaşkanı “Çalışmalarımı devam ettireceğim. Toplu açılışlar yapıyoruz, gündemde olan konuları değerlendiriyoruz. Türkiye’nin değişik yerlerini dolaşacağım. 25-30 toplantı yaparım sanıyorum.” dedi.

Kaynak: Sözcü

  :

  :

  :

  :

  "Erdoğan’dan Ağrı açıklaması" hakkında Tweetler

  DİĞER POLİTİKA HABERLERİ