​Arkeoloji Müzesi’ne hırsız girdi

Türkiye’nin en önemli arkeoloji müzeleri arasında bulunan Antalya Müzesi’ne hırsız girdi
Paha biçilemez eserlerin yer aldığı Antalya Akeoloji Müzesi’ne hırsız girdi. Tarihi eserlerin restorasyonunun yapıldığı atölyeden 6.000 liralık malzeme çalındı.

OLAY İKİ GÜN SONRA ANLAŞILDI

Yaşanan hırsızlık olayındaki zaafiyet büyük bir skandalı ortaya çıkardı. Üç yıl önce yaklaşık 600.000 liralık güvenlik sistemi ihalesinin güvenlik şartlarına uymadığı ve müzeye kurulan 60 kameranın hassas algılama özelliğinin bulunmadığı belirlendi. Hırsızlık olayı ancak iki gün sonra malzemelerin bulunamamasıyla anlaşıldı. DHA’nın haberine göre; Yorgun Herkül (Herakles), Afrodit, Zeus, Hera, Athena heykelleri, Noel Baba Aziz Nicholaos’a ait olduğu düşünülen bazı kemikler, ‘Yüzyılın Hazinesi’ olarak nitelendirilen Elmalı Sikkeleri gibi paha biçilemez eserleri barındıran müzedeki hırsızlık olayı, 23 Kasım Pazartesi saat 18.00 sıralarında meydana geldi. Müzenin arkasındaki duvar ve demir parmaklıklardan atlayıp, tarihi eserlerin restorasyon işlemlerinin yapıldığı ön kısmı açık atölyeye giren hırsız, atölyedeki matkap, yapıştırma cihazları gibi aletlerin de içinde bulunduğu yaklaşık 6.000 lira değerinde malzeme çaldı.

60′A YAKIN KAMERA İŞLEV GÖRMÜYOR

Bir güvenlik kamerasının görüntülediği ancak hassas algılama özelliği olmadığı için alarm vermediği hırsızlık olayı, üç yıl önce müzeye yapılan güvenlik sistemine ilişkin ihalenin teknik şartnamelere uygun olmadığını da ortaya çıkardı. Üç yıl önce yaklaşık 600.000 lira civarında bedelli ihale ile Antalya Müzesi’nin güvenlik sistemi yenilenmişti. Müzenin birçok alanına kurulan 60’a yakın güvenlik kamerasının hassas algılama özelliğinin bulunmadığı öne sürülerek, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bu yöndeki teknik şartnamesine uygun olmadığı gerekçesiyle bazı sorunlar da yaşanmıştı.

Hırsızlık olayıyla ilgili Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından soruşturma başlatıldı. Kültür ve Turizm İl Müdürü İbrahim Acar, talimatı gereği soruşturma açıldığını belirterek, “Bu soruşturmanın neticesini bekleyeceğiz. Bir eser çalınma yok. Depodan kablo, matkap gibi malzemeler alınmış. Sonucunda kimin ihmali gözükürse gereği yapılacak” dedi.

Hırsızlık olayının gerçekleştiği atölyede Korkuteli’nde bulunduğu belirtilen lahitlerin onarımının sürdüğü kaydedildi.

  :

  :

  :

  :

  "​Arkeoloji Müzesi’ne hırsız girdi" hakkında Tweetler

  DİĞER ASAYİŞ HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete